Panek Et-Süt Entegre Gıda Kompleksi

Türkiye'nin üreten gücü Konya Şeker, gücünü üreticilerle paylaşmaya devam ediyor.

Mazot "İlaç" oldu
Pankobirlik Genel Başkanı ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk’un cesur, kararlı, şeffaf ve paylaşımcı yönetim anlayışı sonucu 5 yılda gerçekleştirdiği devasa yatırımlarla Türkiye’nin üreten gücü olan Konya Şeker, üreticisinden aldığı bu gücü küresel mali krize rağmen yine üreticisiyle paylaşmaya devam ediyor.

Kısa süre önce üreticisine pancar bedellerinin tamamını ödeyen Konya Şeker, şimdi de üreticilerine 13 milyon liralık motorin desteği veriyor. Üreticilere olan desteğini yerinde ve zamanında yaparak üreticilerin mağduriyetlerinin önüne geçen ve onların rahat bir ortamda tarımsal faaliyette bulunmalarına zemin hazırlayan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk şu açıklamayı yaptı ;

"Krizin üreticiyi ve özellikle de üretimi etkilemesi hiç kimsenin istemeyeceği bir durumdur. Krizin etkisinin tarlaya yansıması demek, Türkiye nüfusunun yaklaşık dörtte birinin geçimini sağladığı tarım sektörünün üretememesi demektir. Bu da ekonomik yangının tüm Anadolu’ya yayılmasıdır.

Kriz her ne kadar finans sektörü kaynaklı ise de krizden çıkışın reçetesi üretimdedir. Üretimin garanti altına alınmasındadır. Özellikle de tarımsal üretim hem geniş kitlelere sağladığı refah hem de yarattığı katma değer itibarıyla kriz ortamlarında ekonominin can simitlerinden biridir.

Kriz ortamından çıkılmaya başlandığına dair olumlu havanın yayıldığı şu günlerde, rehavete kapılmadan kıt kaynakların daha rasyonel ve verimli kullanılmasıyla kritik eşikten hem ülkemiz hem de tarım sektörü derin yaralar almadan geçebilir.

Biz Konya Şeker olarak ekonomik krizin yarattığı zorluklar ve imkansızlıklara rağmen krizin çözümünün üretimden geçtiğine dair sarsılmaz inancımızla üretimde sürekliliği sağlamak, bizim elimizin ulaştığı tarlaların üreterek ekonomik değer oluşturması, üreticilerimizin ekonomik krizi hanelerinde hissetmemesi için üretimin temel girdilerini çiftçilerimizle buluşturmaya devam ediyoruz.

Bizim çiftçilerimizden beklentimiz ise, krizin çaresinin üretim olduğu idrakiyle, onların üretebilmeleri için zorluk ve imkansızlık kelimelerini lugatından silen Konya Şeker’in çabalarına üreterek destek olmaları, kendilerine verilen akaryakıt desteğini verimli ve rasyonel kullanarak berekete çevirmeleridir.

Biz çiftçilerimizden aldığımız ilham ve güç ile tarımın kalkınması, büyümesi ve tarımsal sanayinin geliştirilmesinin yanında üreticilerimizin yaşam standartlarının yükselmesi için onlara olan desteğimizi sürdürüyoruz. Bu görevimizi 10 yıldır eksiksiz yerine getirmiş olmanın mutluluğu ile üreticilerimizle olan gönül bağlarımızı küresel mali krize rağmen onlara sağladığımız ayni ve nakdi desteklerle taçlandırıyoruz. »

Geçen yıl yaşanan kuraklık yüzünden yeterli tarımsal verimi alamayan üreticilerimizin, bu zor günlerinde yerinde ve zamanında destekler vererek imdadına yetişen Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, bu yıl yaşanan küresel mali kriz nedeniyle yine zor günler geçiren üreticilerin imdadına da yetişti. Kısa süre önce üreticilere pancar bedellerinin tamamı ödenirken, şimdi de 13 milyon lira tutarında 5.7 milyon litrelik motorin desteği verilmesi üreticiler arasında mazot "ilaç" oldu diye değerlendirildi.

www.recepkonuk.com.tr