Panek Et-Süt Entegre Gıda Kompleksi

Torku Şekersporlu bisikletçi Tarihi bir başarıya imza attı

Dünyanın ilk ve tek kıtalararası etaplı bisiklet turu olan ve bu yıl 48.’si gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda Konya Torku Şekersporlu İvalio Gabrovski turun lideri oldu. Elmalı etabında kazandığı turkuvaz mayoyu son etaba kadar koruyan Gabrovski 28 saat 48 dakika 10 saniye ile ferdi genel klasman birinciliğini elde etti.Dünya Bisiklet Birliği (UCI) takviminde 2. HC(Hors Class) kategorisinde düzenlenen bu yıl 25 takımdan 200 bisikletçinin mücadelesine sahne olan 48. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nda 3. etapta gösterdiği tırmanış performansı ile Turkuaz Mayo’yu giyen Konya Torku Şekersporlu İvalio Gabrovki başarısıyla turun en çok konuşulan isimleri arasında yerini aldı. 22‐29 Nisan 2012 tarihleri arasında düzenlenen 48. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun 8. ve son etabı olan İstanbul etabı 29 Nisan’da gerçekleştirildi.22 Nisan Pazar günü Alanya etabıyla başlayan yarışlarda sporcular sekiz günde toplam bin 174 kilometre kat etti. Kadıköy Bostancı Sahil yolunda sona eren tur 22 Nisan 2012’de Alanya’da başladı. Akdeniz ve Ege kıyıları boyunca devam etti ve İstanbul’da sona erdi. Büyük finalin gerçekleştiği İstanbul’da performansını koruyan Konya Torku Şekersporlu İvalio Gabrovski turun birincisi oldu.

Konya Torku Şekerspor’un başarısı ile ilgili Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk ”Bisiklet Konya’nın ata sporudur. Biz Türkiye’nin en köklü kulüplerinden biri olan Konya Şekerspor Kulübünde uzun yıllar önce desteklemeye başladığımız bisiklet sporuna katkımızı sürdürüyoruz. Konya Torku Şekerspor ile bisiklet sporunun ülkemizde gelişimi için çalışıyoruz. 2011 yılında Türkiye’nin ilk profesyonel bisiklet takımı olan Konya Torku Şekerspor geçen yıl ilk kez bu yarışta yer aldı. Bu yıl tüm Türkiye’yi sevindiren sonuçlar ile yarışı tamamladık. Sporcumuz İvalio Gabrovski turun lideri oldu. Bisiklet sporu arenasının önemli isimler ile aynı etapta koşmak bize gurur verdi. Önümüzdeki yıl başarımızı bir adım öteye taşıyacağız.” dedi.
Konya’da Bisiklet Sporu ve Konya Şekerspor Kulübü
Konya’da ilk bisiklet yarışları 1923 yılında İdman Cemiyetleri İttifakı'nın kuruluşu ile başladı. Şehrin topografik yapısının elverişliliği, bisiklet sporunun gelişmesine katkı sağladı. Türkiye’de bu güne kadar milli formayı giyen bisikletçilerin yüzde yetmiş beşini Konyalı sporcular oluşturdu. Konya’da bisiklet sporunun gelişimi için önemli katkılarda bulunan Konya Şeker, 1955 yılında Şekerspor Bisiklet Takımı’nı kurarak bugüne kadar bine yakın sporcunun yetişmesini sağladı. Türk sporuna genç ve dinamik sporcular yetiştirmek amacıyla kurulmuş olan kulüpte, futbol takımı da, Türkiye İkinci Liginde mücadele etmektedir. İlk kuruluş amacı; Konya Şeker Fabrikası mensuplarını temsilen sportif faaliyetlere katılmak, mensuplarının boş zamanlarını değerlendirerek beden ve moral eğitimlerini tamamlamak olan kulüp, zamanla hedeflerini büyüttü. Bugün, dünya sporcuları ile yarışacak sporcular yetiştirmek hedefinde olan Konya Şeker Spor Kulübü 1955 yılından bu güne kadar faaliyet gösteren Konya ilinin köklü kulüplerindedir. Konya Şekerspor, Konya Şeker A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Recep KONUK’ un spora verdiği önem ve yaptığı katkılarla son 10 yılda tüm branşlarda önemli başarılara imza atmıştır. Türkiye İkinci Futbol Ligi’nde şampiyonluk mücadelesi veren Konya Şekerspor Kulübü, bisiklette Türkiye Şampiyonluğu’na ulaşmıştır. 2006 yılında gerçekleştirilen Grekoremen Avrupa Güreş Şampiyonası’nda Dünya Şampiyonluğu’nu kazanan Türk milli takımına 6 sporcu vermiştir. Konya Şekerspor Kulübü, bisiklet ve futbolda da Türk milli takımına birçok genç sporcu kazandırmıştır. 2011 yılında ise bisiklet takımı Türkiye’nin ilk profesyonel bisiklet takımı olmuştur.

www.recepkonuk.com.tr