Panek Et-Süt Entegre Gıda Kompleksi

Tarım Bakanlığı TAGEM Genel Müdürü Burak, Et ve Gıda Kompleksi inşaatını gezdi.

Dünyanın en büyük et ve süt gıda kompleksi entegre tesisleri inşaatını gezen Tarım ve Köyişleri Bakanlığı TAGEM Genel Müdürü Doç. Dr. Mahsun Burak, Konya Şeker A.Ş. tarafından gerçekleştirilen Panagro Et ve Süt Gıda Kompleksi Entegre Tesisleri’nin tamamlanması halinde Türkiye’nin gururu olacağını söyledi.

Günde 4200 büyükbaş ve küçükbaş hayvanın kesiminin yapılacağı, günlük 1000 ton sütün işleneceği tesislerin, ülkemizdeki ciddi bir sorunu ortadan kaldıracağını vurgulayan Tarım Bakanlığı TAGEM Genel Müdürü Doç. Dr. Mahsun Burak, “Et ve süt konusu Türkiye için ciddi bir sektör. Bu sektör sorunların ve spekülasyonların çok olduğu bir alan. Konya Şeker’in inşa ettiği Panagro Et ve Süt Gıda Kompleksi Entegre Tesisleri’nin tam kapasite ile çalışması halinde hem ülkemizi, hem de sektörü rahatlatacak bir tesis olacağına inanıyorum” dedi.

Tarım Bakanlığı TAGEM Genel Müdürü Doç. Dr. Burak’a Hayvancılık Koordinatörü Murat Gül ile Yavuz Kızılöz tesisleri gezdirdi. Tesisleri gezdikten sonra bir değerlendirmede bulunan Burak, Konya Şeker’in aynı kompleks içerisinde hem et, hem de süt olarak iki ayrı tesisi bünyesinde bulunduran dünyanın ilk üçünde yer alacak bir entegre tesisi hayata geçirecek olmasının ülkemiz adına sevindirici olduğunu kaydetti. TAGEM Genel Müdürü Doç. Dr. Burak, bu tesislerde gerçekleştirilecek üretimin yanında ayrıca marka olayının da gündeme geleceğini belirterek, “Konya Şeker’de oluşturulacak marka uluslararası arenada adını duyuracak. Marka’nın yanında bu tesislerin sağlayacağı istihdamı da unutmamak gerekir. Bize anlatılanlara bakacak olursak ciddi anlamda bir istihdam sağlanacak. Bu tesislerde 1.500 kişinin doğrudan, 500 kişinin de pazarlamasında olmak üzere 2 bin kişinin iş ve aş sahibi olması demek, ülkemizdeki ve özellikle de Konya’daki işsizliğe büyük ölçüde çözüm getirmesi demektir. Bu tesisleri ülkemize kazandıran başta Pankobirlik Genel Başkanı sayın Recep Konuk olmak üzere emeği geçen herkesi tebrik ediyorum” diye konuştu.

Panagro Et ve süt Gıda Kompleksi Entegre Tesisleri’nin devreye girmesiyle birlikte yem sektöründe de ciddi bir gelişme olacağını vurgulayan TAGEM Genel Müdürü Doç. Dr. Mahsun Burak, ülkemizde yem konusunda da ciddi bir açığın bulunduğunu söyledi ve yem temini sağlamayan hiçbir besici veya hayvan işleticisinin karlı olmasının mümkün görünmediğini bildirdi. Doç. Dr. Burak, bu tür işletmelerde maliyetinin %70’ni yemin oluşturduğunu ifade ederek, bu amaçla tesislerde yemin mutlaka temin edilmesi gerektiğini vurguladı.

www.recepkonuk.com.tr