Panek Et-Süt Entegre Gıda Kompleksi

Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’a Ödülü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Verdi


Anadolu Aslanları İşadamları Derneği’nin (ASKON) bu yıl 8.’sini düzenlediği Olağan Genel Kurul’da Konya Şeker, “Türk Tarım Sanayi Entegrasyonunda Öncü Şirket”  olarak “Ekonomi Ödülü”ne layık görüldü. Ödülü Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk , Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan aldı.

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) tarafından iki yılda bir düzenlenen Olağan Genel Kurul’da verilen Ekonomi ve İletişim Ödülleri Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirilen törenle  sahiplerini buldu. Konya Şeker  “Türk Tarım Sanayi Entegrasyonunda Öncü Şirket”  olarak “Ekonomi Ödülü”nü kazandı. Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk ödülünü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’nın elinden aldı.  Toplam 17 ödülünün verildiği törende, diğer ödül alan Konyalı kuruluşlar, Kenzel Mobilya, İdolwin Pen, Nursan Treyler oldu. ASKON, üyelerinin uluslararası rekabette daha saygın ve güçlü; ulusal pazarlarda ise daha etkin ve verimli olmaları yönünde kendilerini geliştirmeleri için onlara destek veriyor ve rehberlik ediyor. Vizyonunu “Haklı Zenginlik” sözleriyle özetleyen ASKON’un İstanbul’da gerçekleştirilen 8. Olağan Genel Kurulu’nun ana teması ise “Hakkaniyet Hattı” oldu.Açılış konuşmasını ASKON Genel Başkanı Mustafa Koca’nın yaptığı Genel Kurul’a Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra, Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul B.Şehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile çok sayıda milletvekili, bürokrat, sivil toplum kuruluşu başkanları da katıldı.

ASKON Genel Başkanı Koca’nın açılış konuşmasından sonra plaket ve rozet takma töreni gerçekleştirilen Genel Kurul’da, üyelerin önerisiyle seçilen başarılı şirketler ödüllendirildi. Değişik illerdeki ASKON üyesi derneklerin teklifi üzerine yönetimce belirlenen ASKON Üyesi İşadamları ile birlikte Konya Şeker’e de Tarım Sanayi Entegrasyonunda Öncü Şirket ödülü verildi. Derneğin üyesi olmamasına rağmen ASKON’un vizyonuna yönelik gerçekleştirdiği yatırımlar nedeniyle ödüllendirilen Konya Şeker’in ödülünü Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı.

 Ödül töreni sonrası ASKON Genel Kurulunda konuşan Başbakan Erdoğan, gündemdeki konulara değinirken, işadamlarına önemli mesajlar da verdi. “On yılda Türkiye’yi üç kat büyüttük”  diyen Başbakan Erdoğan konuşmasında satırbaşı olarak şunları söyledi;

” IMF'ye borcumuz mayısta bitiyor. Biz IMF'ye 5 milyar dolar borç vereceğiz.

Türkiye'nin G-20'ye girmesi sıradan bir olay değil. Yolsuzlukla mücadele çok büyük başarılar elde ettik. Göreve geldiğimizde toplanan vergi faiz giderlerini karşılamakta zorlanıyordu. Şu anda oran yüzde 15-16. Sadece Güneydoğu ve Doğu'da 36 katrilyon yatırım yaptık. 29 Ekim'de Marmaray'ın açılışına hazırlıyoruz.

Zonguldak'ta hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyorum, ailelerine de başsağlığı diliyorum. Hükümet olarak iş sağlığı ve güvenliği konusunda gerekli adımları attık.

Afrika'dan ayağımızın tozuyla buraya katılıyoruz. Çok verimli temaslarda bulunduk. Halkın ve idarecilerin sevgilerine ve tezahüratına mazhar olduk. Sömürgeciler Afrika kıtasına geliyor, acımasızca ne bulurlarsa alıp götürüyorlar. Biz Afrika'ya tıpkı ecdadımız gibi bakıyoruz. Afrika ile bir hakkaniyet hakkı kurmamücadelesi veriyoruz.”ASKON tarafından Ekonomi alanında verilen başarı ödüllerinden “Türk Tarım Sanayi Entegrasyonunda Öncü Şirket” ödülünü Konya Şeker adına Başbakan Erdoğan’dan alan PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, yaptığı değerlendirmede; “Öncelikle Anadolu Aslanlarına Konya Şeker’i bu ödüle layık gördükleri için şükranlarımı sunuyorum. Büyük bir nezaket gösterdiler, iltifatta bulundular. Kendilerine ait kürsüyü paylaşma konusunda gani gönüllü davrandılar. Başarıyı alkışlama, ödüllendirme konusunda cömertliklerini sergilediler. Maalesef ülkemizde belli kalıplar, belli ezberler var. Birçok kurum, birçok dernek bendense iyidir, değilse üç maymunu oynarım, yani görmem, duymam, söylemem yaklaşımını bir türlü üzerinden atamadı, atamıyor. ASKON bu anlamda kalıpları kırıyor, kırdı. Bizden olanlar, olmayanlar demedi, biz tarifini hepimiz, hepimizin başarısı olarak genişletti. Ülkemizin, milletimizin faydasına olan işi kim yaparsa yapsın takdirde ve iltifatta cömert olduklarını gösterdiler. Hepsine, özellikle de ASKON’un Türkiye genelindeki tüm üyelerine teşekkür ediyorum, hassasiyetleri, cömertlikleri, verdikleri moral güç, şevk ve heyecanımızı katlamamızı sağlayan iltifatları için şükranlarımızı sunuyorum. Ülkemizin rekabet gücünü arttırmak amacıyla kuruluşlara ticaret, sanayi, Ar-Ge, teknoloji, finansman, ihracat gibi konularda rehberlik eden ASKON’u çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum. ASKON Haklı Kazanç diyen bir kurum. Bir üretici kuruluşu olan Konya Şeker’in de altına imza atacağı bir vizyondur bu. Biz haklı kazanç vizyonuna bir de kazanç hakkını ilave ediyor ve çiftçimizin, üreticimizin ekonomik faaliyet alanını, üretme hakkını korumaya, daha da genişletmeye çalışıyoruz. Biz biliyoruz ki, bu ilave de ASKON’un paylaştığı bir idealdir ve bu ödül de bu ideal ve iddia ortaklığı nedeniyle Konya Şeker’e tevdi edilmiştir. Tarım sektörünün geleceğine yatırım yaparken motivasyonumuzu ve şevkimizi artıracak bu ödül Konya Şeker nezdinde Konyalı üreticilere, ülke çiftçisine verilen bir ödüldür. Onların girişimci ruhuna, onların gerçekleştirdiği yatırımlara verilen bir ödüldür. Bu ödülü onbinlerce üretici ortağımız adına, şahsıma tevdi eden ASKON’a temsilcisi olduğum üretici ortaklarımıza yaşattıkları gurur nedeniyle teşekkür ediyorum. Onların verdiği bu ödül daha büyük başarılar, yapılacak çok daha büyük işler konusunda kararlılığımızı arttırmış, cesaretimize cesaret katmıştır” dedi.