Panek Et-Süt Entegre Gıda Kompleksi

Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk Talimatı TV’den Verdi, Mazot Dağıtımı Başladı

Motorin dağıtılmasına ilişkin televizyon programında söz vermişti.

Recep Konuk sözünü tuttu!

Üreticiye mazot dağıtılıyor.

Yerel bir Televizyon Kanalında yayınlanan (KONTV) ve Nurettin Bay’ın hazırlayıp sunduğu) Gündem Özel programına katılan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, program esnasında üreticilerden gelen motorin avansının erkene alınması talebini karşılıksız bırakmadı. Üreticilerden gelen talebin yaşanan iklim koşulları nedeniyle haklılığına işaret eden Recep Konuk, motorin avansının erkene alınması konusunda kurum bürokratlarına canlı yayında talimat verdi ve Konya Şeker motorin avansını 2 hafta öne alarak üreticinin yaşadığı sıkıntıya jet hızıyla çözüm üretti.

Canlı yayına ulaşan mesajların okunduğu bölümde üreticiden gelen talep üzerine “biz üreticinin yanında olmayı ibadet sayarız” diyerek bir hafta içinde mazot dağıtılacağına söz veren Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’un programda verdiği talimat üzerine Konya Şeker tarafından 24 milyon lira tutarındaki 6 milyon litrelik motorinin üreticiye dağıtımına dünden itibaren başlandı.

Konya Şeker’in finansman hazırlıkları ile temin çalışmalarını hızlandırarak yaklaşık 15 gün önce dağıtımına başladığı mazot avansının erkene alınması konusu Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’un katıldığı canlı yayında üreticilerden programa ulaşan mesajlarla gündeme geldi ve Konuk’un konuya gösterdiği hassasiyet sonucu çok kısa sürede üretici lehine çözüme kavuştu. Konuk, program sırasında üreticilerden yoğun motorin isteği karşısında, “Biz, üreticinin yanında olmayı ibadet sayıyoruz” diyerek üreticilere bir hafta içerisinde motorin dağıtılacağı sözünü verdi ve Konya Şeker Genel Müdürü’ne seslenerek, “Sıkıntıda olan üreticilerimizin bu talebini görmemezlikten gelemeyiz. Bir hafta vaktiniz var. Gerekli hazırlıkları hızlandırın, finansmanı sağlayın ve bir hafta içerisinde üreticilerimizin sorunlarına çözüm olacak olan motorin avansı isteğini yerine getirin ve üreticilerimizi rahatlatın” dedi.

Konuk’un canlı yayında verdiği talimatla mazot avansının erkene alınması için hazırlıklarını hızlandıran Konya Şeker 3 gün gibi kısa bir sürede finansman ve tedarik çalışmalarını tamamlayarak dünden itibaren mazot dağıtımını başlattı.

Üreticinin mazot avansının erkene alınması hususundaki talebinin haklı olduğunu söyleyen ve Konya bölgesinde geçtiğimiz günlerde yaşanan fırtına yüzünden ekili alanların zarar gördüğünü ve pek çok üreticinin ikinci ekim yapmak zorunda kaldığını tespit ettiklerini ifade eden Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, “Fırtına yüzünden zarar gören üreticilerimizin sıkıntılarını en kısa süre içerisinde giderecek çözümler üreteceğiz. Dün olduğu gibi bugünde sıkıntıda olan üreticilerimizin yanında olmaya ve onlara destek vermeye devem edeceğiz” diye konuştu.

Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Konya Şeker’in üretmeye devem ettiğini ve Türkiye’nin üreten gücü olduğunu vurgulayarak, motorin dağıtımının erkene alınması ve üreticilere destek olunmasıyla ilgili şunları söyledi;

“Konya Şeker olarak üreticilerimize yaptığımız destekleri belirli bir standarda bağladık ve ona göre ödeme yapıyorduk. Ancak sıkıntıya düşen ve daralan üreticilerimiz için ödeme takvimimizi öne çekerek onların sorunlarına çözüm olduk. Üreticilerimizin daraldığı, sıkıntıda olduğu bir zamanda, yaşanan bu sıkıntıları görmezlikten gelemezdik. Onların yaşadığı probleme duyarsız kalamazdık. Biz üreticilerimizin üretimlerini sürdürmeleri adına, üretimin sürdürülebilirliğini sağlama adına buradayız. Üreticilerimiz sıkıntılı bir dönem yaşarken bizim bu sıkıntılara veya sorunlara çözüm üretememe gibi bir lüksümüz yok. Üreticilerin darda olduğu her dönemde Konya Şeker gereken desteği dün üreticisine vermiştir ve bugün de yarın da vermeye devam edecektir.”

ÜRETİCİYE 72 MİLYON LİRALIK DESTEK

Üreticilerin, geçtiğimiz kampanya döneminin pancar bedelini Nisan ayında almalarına rağmen, yeni kampanya döneminde üreticilere gübre ve tohumluk olarak yaklaşık 61 milyon liralık destekte bulunan Konya Şeker, normalde 18 Mayıs’ta verilmesi gereken, Motorin desteği ödemesini üreticilerden gelen yoğun talep üzerine takvimi öne çekerek, yaklaşık 24 milyon lira tutarındaki 6 milyon litre motorini de dünden itibaren dağıtmaya başladı.

Geçtiğimiz günlerde dağıtımı gerçekleştirilen 61 Milyon liralık ayni avansın yanı sıra dün dağıtımına başlanan motorin desteğiyle birlikte üreticilere 2012-2013 yılı kampanya döneminin henüz başında 85 milyon liralık avans ödemesi şimdiden yapılmış oldu.

www.recepkonuk.com.tr