Panek Et-Süt Entegre Gıda Kompleksi

Konya ve Çumra Şeker’de pancar alımı başladıKonya Şeker’in 60., Çumra Şeker’in de 10. pancar alım kampanyası düzenlenen törenle başladı.

Çumra Şeker Fabrikası’nda pancar alım kampanyası için yapılan törene, Çumra Kaymakamı Alpaslan Yılmaz, Pancar Ekicileri Kooperatifleri Başkan Vekili Yavuz Kayhan, Konya Şeker ve Anadolu Birlik (AB) Holding CEO’su Hamdi Bağcı, protokol mensupları, belediye başkanları, muhtarlar ve çiftçiler katıldı. Konya Şeker ve AB Holding CEO’su Hamdı Bağcı, Konya Şeker’in 60 yıldır çiftçilerinin hizmetinde olduğunu belirtti. Recep Konuk’un gelmesiyle birlikte son 12 yılda, hizmetlerinde bir hızlanma olduğunu ifade eden Bağcı, “Sürekli olarak yaptığımız çalışmalar size daha iyi hizmet verebilmek amacına yöneliktir. Bu amaçla yatırımlarımızı sürekli olarak artırıyoruz. Buraya geldiğiniz her yıl, bu kampüsümüzde bu değişikliği görüyorsunuz, görüyor da olmalısınız. Sadece burası değil, diğer yerlerimize de sürekli olarak yatırımlarımız var. Yatırımlarımızın hepsi çiftçilerimizi doğrudan veya dolaylı olarak olumlu bir şekilde etkilemektedir. Onlara daha fazla, farklı bir hizmet sunabilmek amacını taşımaktadır” dedi.

Konya Şeker’in bölgede ve ülkede iyi noktalara ulaştığınızı vurgulayan Hamdi Bağcı, “Türkiye’nin en büyük şirketleri sıralamasında 44. sıraya yükselmiş durumdayız. Yaptığımız yeni yatırımlarla bu yukarıya tırmanışımız hızlı bir şekilde devam edecektir” diye konuştu. Konuşmanın ardından Çumra Şeker Fabrikası’na ilk pancarı getiren çiftçiler Adem Mercimek, Hidayet Çiftçi ve Halit Karaaslan’a Kaymakam Alpaslan Yılmaz ve protokol mensupları tarafından dip kazan makinesi verildi. Daha sonra dualar eşliğinde kurban kesilerek pancar alım kampanyası başlatıldı.Bu sene, Konya Fabrikası’nın 60’ıncı, Çumra Fabrikası’nın 10’uncu kampanyasını gerçekleştirecek olan Konya Şeker, üreticiden toplamda 3.150.000 ton civarında pancar alımı gerçekleştirecek. Hinterlandındaki 245 Köyde, 456.860 dekarlık alanda 18.100 üreticiye sözleşmeli pancar ekimi yaptıran Konya Şeker, pancar tesliminde üreticilerin zaman kaybetmemesi ve sıkıntı çekmemesi için geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 8 bölgedeki 37 kantar ve 66 boşaltma makinesini yine 7 gün 24 saat kesintisiz çalıştıracak.

2013-14 Kampanya döneminde alımını gerçekleştireceği pancarın tamamına yakının fire polar analizini pancar tesliminde gelişmiş ekipmanlarla yapacak olan Konya Şeker’in, fireleri düşüldükten sonra 3.050.000 bin ton pancar işleyerek, 435.500 ton kristal şeker, 610.000 ton yaş pancar küspesi, 115.000 ton melas ve 20.000 ton kuru küspe üretmesi bekleniyor.

Yapılan çalışmalar sonucu bu kampanya döneminde günlük pancar işleme kapasitesini 28.000 tona çıkaracak olan Konya Şeker’in kampanya süresi ise yaklaşık 110 gün olacak.