Panek Et-Süt Entegre Gıda Kompleksi

Amerika’da düzenlenen “Yeşil Tedarikçi” yarışmasında “Sıvı Karbondioksit” yatırımı ödül aldı.ABD’nin Atlanta kentinde Coca-Cola Şirketi tarafından düzenlenen ve bağımsız jürinin yaptığı değerlendirme sonucunda, “Atık Yönetimi” dalında Türkiye’den sadece Konya Şeker’e “Yeşil Tedarikçi” ödülü verildi.

Bağımsız jürinin yaptığı değerlendirmede, Konya Şeker’in çevreci vizyonu ile sıfır çevre kirliliğini hedef alması, buna uygun üretim tekniklerini kullanması ve atıkların ekonomiye kazandırılmasına yönelik yatırımları hayata geçirmesi ile küresel ısınmanın azaltılmasına katkı sağlayarak temiz ve sağlıklı yaşam ortamları oluşturması dikkat çekti. Coca-Cola’nın ekosisteme önem veren “Yeşil Tedarikçi” yarışmasında, Konya Şeker’in de ana hedeflerinden de birisini oluşturan bir fabrikanın atığının bir başka fabrikanın hammaddesini sağlarken, entegre bir yapı içerisinde yer alan sıvı karbondioksit yatırımı ise ödüle layık görüldü.

Bilindiği üzere, Biyoetanol Tesisleri’nin faaliyete geçmesiyle birlikte, biyoetanol üretiminde fermantasyon reaktörlerinde etanol üretimi sırasında açığa çıkan CO2 gazı, sıvı CO2 tesisinde hammadde olarak kullanılmaktadır. Atmosfere salınan CO2 gazından üretilen sıvı karbondioksit, şeker fabrikasının ihtiyacı olan ve kireç taşının kok kömürü ile yakılması sonucu elde edilerek kullanılan CO2 gazının belli miktarı da sıvı karbondioksit tesislerindeki üretim sonucu karşılanmaktadır. Bu kullanım sırasında şeker fabrikasının şeker pancarı işleme kapasitesinde % 15-20 oranında artış sağlandığı görülürken, ayrıca Çumra Şeker Kampusu içerisinde bulunan Ultra Klimalı Seralarda ortamda bulunması gereken karbondioksit gazının belli miktarı da bu tesislerden temin edilmekte ve üretimde verimlilik ve kalite sağlanmaktadır.Tesislerden çıkan ve havaya boşa uçup giden karbondioksit havada vakumlanarak tutulmuş ve bunun neticesinde elde edilen sıvılaştırılmış karbondioksit üretimi sayesinde hem atıkların minimizasyonu sağlanmış, hem diğer tesislerin verimliliğinin artması gerçekleştirilmiş, hem de atmosfere salınan karbondioksitte bulunan çevreye zararlı gazların oranı azaltılarak çevreye verdiği zarar ortadan kaldırılmıştır.

Coca-Cola Türkiye Avrasya ve Orta Asya Grubu tarafından 4 kategoride kendi bölgelerindeki tedarikçiler arasında düzenlenen yarışma sonucu, kazanan firmalara yeşil tedarikçi ödülleri İstanbul da düzenlenen bir törenle verildi. Konya Şeker’in ödülünü Anadolu Birlik Holding CEO’su Hamdi Bağcı aldı. Aynı ödül kapsamında “Yeşil Tedarikçi” yarışmasında ödül alan firmaların temsilcileri, Coca-Cola’nın Amerika’da bulunan Atlanta kentindeki tesislerinde misafir edildiler. Coca-Cola firmasının üst düzey yöneticileriyle bir araya gelen Konya Şeker temsilcileri Şeker İşbirimi Koordinatör Vekili Kamil Vural Akyazan ile Sıvı Şeker Üretim Sorumlusu Fuat Akay, Konya Şeker’in yaptığı yatırımlarla ilgili bilgi verdiler. Coca-Cola’nın CEO’su Muhtar Kent ve 2.Başkanı Ahmet Bozer de Konya Şeker temsilcilerini kabul ederek “Atık Yönetimi” dalında aldıkları “Yeşil Tedarikçi” ödülünden dolayı tebrik ettiler.