Panek Et-Süt Entegre Gıda Kompleksi

Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk: Bugün, düne göre daha gayretli Daha hırslı ve daha kararlıyızBundan 95 yıl önce başlatılan ve tarihi bir adım olarak nitelendirilen 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, 95 yıl önce Samsun’da atılan o ilk adımın yıldönümünde Soma’da kaybettiğimiz kardeşlerimizin tarif edilemez acısıyla milletçe yasta olduğumuzu söyledi.  Konuk, “Ancak, bir olarak, birlik olarak, daha çok yardımlaşarak ve daha çok paylaşarak yaşanan acıları hafifletmek mümkündür. Bize bunu kendi tarihimiz öğretti. Biz tarihimizden bunu çıkardık” dedi.

“Tarih gidişatı değiştiren adamları ve adımları yazar. 19 Mayıs 1919’da Bandırma Vapurundan Samsun’a atılan o ilk adım genç, dinamik ve inançlı bir yürüyüşün, gidişatı değiştiren yürüyüşün başlangıcıdır” diyen Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, mesajında şunları söyledi;

“O ilk adım, istiklale giden yolu açan adımdır. O ilk adım, Anadolu’nun dört bir tarafını, her kesimden her kişisini bir bayrak altında toplayan adımdır. O ilk adım milletimizin zihnindeki acabaları dağıtan, mutlaka ve mutlak şekilde hürriyet, mutlaka ve mutlak şekilde bağımsızlık fikrini yeşerten ve büyüten adımdır. O ilk adım bir milletin bir birine sarılarak ve bir birinden güç alarak bir ve beraber yaşama iradesini tüm dünyaya ilan etmesine öncülük eden adımdır. 95 yıl önce atılan o adımın milletimiz nezdinde inşa ettiği mana bütünlüğü hala dipdiri ve hala millet olmamızı ve istikbale bir ve beraber yürümemizi sağlayan, istikbalde de bir ve beraber yaşamamıza temel teşkil eden ortak paydamızdır.

95 yıl önce o ilk adımla millet nezdinde tesis ettiğimiz ortaklık, sefa üzerine kurulmamış, olursa sevinçte kıvançta, ama illa ki, cefada, tasada, fedakârlıkta, kederde ve iyisiyle kötüsüyle kaderde ortaklık üzerine kurulmuştur. 95 yıl önce atılan o ilk adımın hatıraları ve hatırlattıkları milletimizin ortak hafızasında hala diri, hala capcanlıdır.

O ilk adımın 95’nci yıl dönümünde bir taraftan 95 yılda başardıklarımızdan güç alarak istikbale daha kararlı ve daha iddialı yürürken, bir taraftan da 95 yıl önceki gibi yürek yangınımızı bir birimize sarılarak ve kederde yaptığımız ortaklıkla soğutmaya çalışıyoruz.

Bugün 95 yıl önceki o ilk adımın yıldönümünü hatıraları ve hatırlattıklarıyla yad ediyor, Soma’da kaybettiğimiz kardeşlerimizin acısıyla gözümüz yaşlı, yüreğimizdeki kor ateşle buruk bir şekilde geçiriyoruz. Düştüğü yeri yakan ateşin, hüznün ve acının elbette tarifi de telafisi de mümkün değildir. Ancak, bir olarak, birlik olarak, daha çok yardımlaşarak ve daha çok paylaşarak yaşanan acıları hafifletmek mümkündür. Bize bunu kendi tarihimiz öğretti. Biz tarihimizden bu dersi çıkardık.

Soma’da ebediyete uğurladığımız kardeşlerimizin acısı yüreğimizde, ülkemizin dört bir yanında onları dualarımızdan eksik etmeden, tarlaya tapana, çifte çubuğa daha sıkı sarıldık. Daha çok üreten, daha müreffeh bir Türkiye için. Evlatlarının çalışma koşullarını ve çalışacakları mekânları dünya standartlarının üstüne taşıyan bir Türkiye sevdasıyla bugün düne göre daha gayretli, daha hırslı, daha kararlıyız.

95 yıl önce Samsun’da atılan o ilk adımın yıldönümünde Soma’da kaybettiğimiz kardeşlerimizin tarif edilemez acısıyla milletçe yastayız. Bugün kolumuz kanadımız kırık. Rahmet dualarımız ebediyete uğurladığımız kardeşlerimiz ve 95 yıl önce attığı o ilk adımla gidişatın değişimini başlatan ulu Önder Atatürk ile milletimizin istiklal ve istikbal yolculuğunda ona eşlik eden silah arkadaşları ve yokluk ve yoksulluk içinde verdiği mücadeleden birliğe ve birbirlerine sarılarak zaferle çıkan ecdadımız ve aziz şehitlerimiz içindir. Şuur, idrak ve nitelikleri ile gurur kaynağımız olan ve en büyük zenginliğimiz olarak gördüğümüz, Cumhuriyetimizi yaşatma ve yüceltme mesuliyetini tevdi ettiğimiz, geleceğimizin teminatı gençlerimize ithaf ettiğimiz bu özel günde dualarımız, onlarla ve onlar içindir.”