Panek Et-Süt Entegre Gıda Kompleksi

Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk; AK Parti İl Başkanı ve yöneticilerine Çumra Şeker’i anlattı

AK Parti İl Başkanı ve beraberindeki heyetin Konya Şeker’in Çumra Entegre Tesislerine gerçekleştirdiği geziye ev sahipliği yapan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Konya Şeker’in düne göre çok güçlü datalara sahip olduğunu, 250 bin hektarlık arazide sözleşmeli tarım yapabilme imkanına sahip dünyanın sayılı kuruluşlarından birisi haline geldiğini belirterek, “kurumsal olarak büyümeye açık, yan sektörlere ve tarım sektörünün bütününü kapsayacak genişlemeye müsait bir tarımsal sanayi altyapısına, proje üretme ve ürettiğimiz projeleri hayata geçirme konusunda ciddi bir tecrübeye sahibiz. Yeni yatırımları ve bu yatırımları yapacakları yeni ürünlerin üretimiyle destekleyebilecek, tarımsal hammaddeyi dünya ile rekabetçi bir şekilde üretebilecek çiftçilerimiz ve bu üretim sürecini destekleyecek bir zirai alt yapımız var. Dolayısıyla bu müthiş imkan doğru kullanıldığı ve yönetildiği sürece önümüzdeki yıllarda hem bölge tarım sektörünün hem de Konya’nın kalkınmasında daha büyük katkı sunabilecek, tarımsal üretim potansiyelini daha çok harekete geçirebilecek, bugünkü yatırımları üçe beşe, ona katlayabilecek tesisleri kuracaktır. Bunun için 10 yılda yapılanlara bakmak kafidir. Konya Şeker 10 yılda yerel bir şirket algısını kırdı, bugün dünyanın en önemli gıda üreticileri arasında sayılıyor. Yani Konya Şeker köklerinden yükseldi, köklerine sahip çıktı ve bugün dalları dünyayı sardı. Dünyada hangi yenilik varsa hangi teknoloji varsa Konya’ya kazandırıyor. Buradaki üreticilerin ürettiklerini katma değerli hale getirip dünyaya satıyor ve oluşan katma değerden Konya’nın Konyalı üreticilerin pay almasını sağlıyor” dedi.

Çumra Şeker Kampüsü’nde gerçekleştirilen yatırımları görmek ve yerinde incelemek üzere tesislere gezi düzenleyen AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun, Yönetim Kurulu Üyeleri, Kadın Kolları ve Gençlik Kolları’ndan oluşan heyete, teknik gezi öncesi Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk bu yatırımları hayata niçin geçirdiklerini ve bölge tarımının geleceği açısından bu tesislerin hangi işlevleri üstlendiğini anlattı.

Saat 16.00’da başlayıp gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam eden gezi öncesi düşüncelerini ifade eden AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun, Çumra Şeker Kampüsü’ne 1.5 yıl önce Tarım Bakanı ile birlikte geldiğini ve o zaman ile bu zaman arasında çok büyük farklılıklar gördüğünü belirterek, “Allah razı olsun. Siyasetin amacı da insan, bu çalışmaların amacı da insan, hakkın rızası ve halkın menfaati olduğu zaman aynı yere doğru adım atmış oluruz. Bunu burada, bu tesislerde görmekten mutlu olduğumuzu ifade etmek isterim” diye konuştu

İstişare şeklinde geçen gezi öncesinde AK Partili heyete, Konya Şeker’in geçmişte yaptıklarından çok bu yıl içerisinde yapacağı yatırımlara ilişkin bilgi veren Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, ”bu yatırımlar sadece bizim irademizle gerçekleşmiyor, elinizde projeniz olacak, yatırımı yapacak kaynağınız olacak ancak bir de yatırım yapmaya müsait bir iklim olacak. Bu iklimin tesisi de ancak hükümet iradesiyle sağlanabiliyor, o nedenle ülkemizde uygun yatırım iklimini oluşturan hükümetimize gönülden teşekkür etmek istiyorum” diye başladığı konuşmasında şunları söyledi;

“Eğer bu yatırım iklimini bulamazsanız bu yatırımları yapamazsınız. Sonuçta, Konya Şeker bu yatırım iklimini en iyi değerlendiren, yatırım ortamına en iyi adapte olmuş ve sonuçlarını da almış bir kurumdur. İl başkanımız da, her zamanki sağduyulu duruşuyla, sükûneti ve mütevaziliğiyle bu yatırım ikliminden Konya’nın faydalanması için her zaman üretmek isteyene, yatırım yapmak isteyene destek olmuş, bu anlamda da her zaman kurumumuzun yanında yer almıştır. Değerli il başkanı ve yöneticilerinin her ihtiyaç hissettiğimizde yanımızda oldular, yatırımlar için koşturdular, destek oldular, duaları da destekleri de hep bizimle oldu. Biz onların desteğini tüm bünyemizde hissetmenin özgüvenine sahip olduk. Konya’nın çok şanslı bir kent olduğunu ve Dışişleri Bakanımız Sayın Davutoğlu’nun Konyalı olmasının büyük bir şans olduğunu düşünüyorum. Güçlü bir bakanlıkta olması, dünyadaki saygınlığı ve etkinliği eğer biz Konyalılar tarafından da doğru değerlendirilir ve somut yatırımlar ve projeler için Sayın Bakanımızın desteği alınırsa yani hepimizin temennisi olan ve bölgenin kalkınması talebinin altı yatırım projeleriyle doldurulabilirse yapılan bu işleri çok daha fazla katlayabileceğimizi düşünüyorum. İnşallah bunları da buradaki değerli hazirun ile gerçekleştirmiş olacağız.”

Konya Şeker tarafından 2012 yılında yapımı gerçekleştirilecek olan ve bu yılın sonuna doğru pek çok yeni yatırımın devreye alınacağını bildiren Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, ilk başta patatesin merkezi olan Seydişehir ve Beyşehir arasında bulunan Seydibey Tesisleri’nde kapasitenin iki katına çıkarılacağını, bu tesislerde donuk sebze üretimine de başlanacağını ve ülkemizin her yıl ithal etmek zorunda kaldığı ve özellikle bebek mamalarında kullanılan ve Türkiye’de üretimi olmayan 30 bin ton patates nişastasını bu kampüste kurulacak nişasta fabrikasında üreteceklerini ve ülkemizin patates nişastası ithal etmek zorunda kalmayacağını, tesisin tamamlanmasıyla ithalata giden dövizin ise bölge üreticisine gelir olacağını söyledi.

Meram’a inşa edilen ve dünyanın en büyük et-süt entegre tesislerinin bu yılın sonuna doğru işletmeye alınacağını kaydeden Konuk, 165 milyon dolara mal olacak olan bu tesislerde günlük 4200 baş hayvanın kesilip işleneceğini ve yine günlük ilk yıl 1250 ton, ikinci yıl da 2 bin ton süt işleneceğini bildirdi. Bu tesislerin devreye alınmasıyla birlikte istihdama da önemli bir katkı verileceğini ifade eden Recep Konuk, “Belki burada çalışacak olanların sayısının 2 bin olması size bir şey ifade etmeyebilir. Ama, bu tesisler 2.000 doğrudan istihdamla 50 bin kişilik tarımsal istihdam sağlayacak. Yani 50.000 üretici ailesi bu tesisler için yapacağı süt inekçiliği ve besicilikten geçimini sağlayacak. Ayrıca, Seydibey’deki yeni yatırımlarımız da 10 bin çiftçi ailesine iş ve aş sağlayacak” dedi ve konuşmasını şöyle sürdürdü;

“İnşallah bu yılın sonunda 90 milyon dolarlık bir yatırımla unlu ve şekerli gıdaların tümünü burada üretiyor olacağız. Biz burada sadece mamul ürün üretmeyeceğiz, bu ürünlerle yani çikolata, kek, gofret şekerleme gibi ürünlerle hammaddesini ürettiğimiz katma değerli ürünleri üreterek rekabetçi yapımızı güçlendireceğiz, bölge insanının refahtan daha fazla pay almasını sağlayacağız.

Yine bu yıl 25 milyon Euro ya mal olacak olan termik santralı da devreye alacağız. 37 mgv’lık termik santralin işleyeceği kömürü de Ilgın’da evsel tüketimde kullanılmayan kalorisi düşük kömürleri akışkan yataklı kazanlarda değerlendirerek hem ülkenin dışarıya ödediği paranın düşmesine, hem cari açığın azalmasına çok önemli bir katkı vermiş olacak, hem de bu ülkenin enerji açığına çok önemli bir çare üretmiş olacağız. Termik santrali inşallah Haziran ayı içerisinde devreye almış olacağız.

Bu yatırımların yanında Cihanbeyli ilçemizde plastiğin bir araya getirildiği, ülkemizin sulama sistemlerinde dışarıya ödediği dövizin aşağıya çekildiği bir kapasite artışına gidilecek ve ayrıca plastiğinde kullanıldığı bir çuval fabrikasını da bu bölgeye kazandıracağız. Bu arada Korige boru ve PVC boruları da Cihanbeyli’de üretmiş olacağız. Bu yatırımlar da bu yılın sonunda devreye girmiş olacak. Ayrıca, Altınekin ilçemizde yağ fabrikası kurulacak ve burada günlük 500 ton ayçiçeği ve kanola gibi ürünler işlenerek, ülkemizin yağ ve yağlı tohumlar açığı azaltılacak. Bu arada, sadece Amerika ve Kanada’da bulunan ultra klimalı seraları kuracağız ve 1 dekardan 100 ton domates alacağız.”

Konya Şeker’in uluslararası arenada saygınlığı bulunan bir şirket olduğunu, dış ülkelere teknoloji verme yarışına girdiklerini, Almanya ve Fransa gibi ülkelerin tesisleri gezmek için geldiklerini ve teknolojiyi yerinde incelediklerini kaydeden Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk,” Artık burası, şimdilerde konuşulan, ancak orta veya uzun vadede geçileceği düşünülen yeni dünya ticaret düzenine, yani dünyada ticaretin serbest olacağı, mal ve hizmetlerin dolaşımının serbest bırakılacağı, gümrüklerin kalkacağı dönemi karşılamaya, o düzende ayakta kalabilecek rekabet gücüne ve gerekli alt yapıya sahip bir kuruluştur. Ülkemizi arzu edilen yerde temsil edecek güce kavuşmuştur. Hiçbir yatırımda Amerikalıların dediği gibi beyaz fil yatırımı yapmamıştır. Her yatırım dişi kimlikli olmuş, üretken olmuş ve başka bir yatırımı destekleyecek şekilde projelendirilmiş ve dünya ile rekabet edecek şekilde dizayn edilmiştir” dedi.

AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun da konuşmasında, Türkiye’nin örnek alan değil, veren bir ülke olduğunu. Birçok ülkenin Türkiye’nin yönetimini, ticaretini, siyasetini örnek almak isteğini ve örnek aldıklarını belirterek, şunları söyledi; “Bizim milletimizin mayasında bu var. Biz yeter ki kendimize ve kendi insanımıza güvenelim, bunun için hizmet yapalım, o zaman yapamayacağımız hiçbir şey yok. Torpilimiz çok kuvvetli bizim. Yani bir insan sırtını Allah’a dayarsa kimse ona galip gelemez. Bize düşen gayret etmek gayret göstermek ve sonra da sonucunu Allah’a havale etmektir.

Birden en üst noktaya çıkılmaz. Kendi bahçemizde yetiştirdiğimiz eğri salatalık bile İsrail’den ithal ettiğimiz çıtır salatalıklardan daha iyidir. Bunun için kendi değerlerimize, kendi ürünlerimize değer vermeliyiz. Toplumda ve diğer alanlarda çok daha iyilerini bizim insanımız yapabiliyor. Bu noktada emeği geçenlere Allah razı olsun diyorum. Kim bir çivi çakıyor ve taş üstüne taş koyuyorsa Allah ondan razı olsun. Önemli olan kubbede hoş sada bırakmaktır. On yıllar ve yüz yıllar sonra arkanızda hayır dua eden bir sadaka-i cariye eden yoksa bile, yol kenarlarına diktiğiniz ağaçlar size duacı olacaktır diye düşünüyorum. Bunları kendi kültürümüzdeki Sadaka-i cariyelerdir diye düşünüyorum. Ziya paşanın bir sözü var. “Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde” diye Bu nedenle, her zaman birbirimizin doğrularını destekleyelim, yanlışlarını hatırlatalım. Ama doğrularımızda da hepimiz birbirimizin destekçisi olalım.”

Çumra Şeker’deki tesisleri gezen AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun ve beraberindeki heyet, tesisleri çok beğendiklerini. Özellikle atık enerji ile çalışan ve sıfır maliyetle ısıtılan serayı gördükten sonra Konya Şeker’in kurduğu sistemin kafalarında somut olarak canlandığını ve tesislerde hiçbir şeyin israf edilmediğinin en büyük ispatının bu seralar olduğunu söylediler.

www.recepkonuk.com.tr