Panek Et-Süt Entegre Gıda Kompleksi

Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk; ' Fabrikalar araç, üretici refahı amaç'10 bine yakın üreticinin katılımıyla gerçekleştirilen Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin dün yapılan 62.Olağan Mali Genel Kurulu’nda salonda coşku, kararlarda oybirliği vardı. Sabahın erken saatlerinden itibaren Genel Kurulun gerçekleştirildiği Konya Şeker Fabrikası şeker ambarına gelmeye başlayan kooperatif ortaklarının sayısının artmasıyla birlikte yükselen heyecan Genel Kurulun açılışıyla birlikte zirveye çıktı. Genel Kurul salonunda Konya Pancar Kooperatifinin gerçekleştirdiği yatırımları anlatan tanıtım filmi yayınlanırken, salonun duvarları dev tesisler ve Konya Şekerin ürettiği ürünlerin görselleriyle süslendi. 3500 metre karelik devasa tarihi şeker ambarının duvarları yaklaşık 1000 çeşit mamul ürün üreten Konya Şeker’in tüm ürünlerinin görsellerini sergilemeye yetmezken üreticilerin yaşadığı gurur hem kendi aralarındaki sohbetlere hem de yapılan konuşmalara yansıdı.

Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Genel Kurulu şehitlerimiz için yapılan saygı duruşuyla başlarken, Genel Kurulun sürpriz misafirleri kürsüye davet edildi. Geçtiğimiz günlerde Konya genelinde gerçekleştirilen İstiklal Marşı yarışmasında birinci olan Ova Kavağı İlköğretim Okulu öğrencileri sergiledikleri performansla Genel Kurula katılan herkesi duygulandırdı. Kooperatif Faaliyet Raporlarının okunmasının ardından kürsüye gelen ve konuşmasına Soma’da kaybettiğimiz maden şehitlerine rahmet dileyerek başlayan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, maden şehitlerimizin birçoğunun eski çiftçi yeni madenci olduğunu hatırlatarak, madenlerle ilgili çözüm ararken tarım sektöründen madene mecburi göçe de çare üretilmesi gerektiğini söyledi.PANCAR KURDUNUN İLAÇLAMA MASRAFINI

KONYA ŞEKER KARŞILAYACAK


Konuk, günün sürprizini ise konuşmasının sonunda yaptı. En son 1990’lı yıllarda görülen ve özellikle pancarın sürgün yaprakları ile yumrularını hızla yiyerek pancara zarar veren Karadrina(Yeşil Kurt) bu kampanya döneminde pancar üreticisi için ciddi bir problem teşkil ederken Konya Pancar Ekicileri Kooperatifinin söz konusu zararlıyla mücadele ilaçlarını süratle temin etmesiyle tarımsal üretim için tehdit olmaktan çıktı. Konya dışında Kayseri, Erzurum, Niğde, Aksaray gibi pancar üretiminin yoğun olarak yapıldığı diğer bölgelerde de yaygın olarak görülen karadrina ile mücadele için üretici ciddi bir zirai mücadele ilacı maliyeti ile karşı karşıya kalırken üreticiye müjdeli haber Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’tan geldi. Pancar üretimini tehdit eden kurdun sadece Konya’da değil birçok bölgede görüldüğünü söyleyen Konuk “Karadrina dertti. İlacı bulundu mu? Bulundu. Kurt gitti mi? Gitti. Üreticinin kurtla mücadele için kullandığı ilacın parasını Konya Şeker üstleniyor. İlaç bedelini karşılıksız olarak Konya Şeker karşılayacak” sözleriyle çiftçiye müjdeyi verdi.

 FABRİKALAR ARAÇ, ASIL AMAÇ İNSANDIR

Tarım sektörünün acı tecrübeler yaşamaması için tarladaki ürünü değerlendirmek, ürüne değer katmak ve üreteni desteklemek için Konya Şeker’in 2000’li yıllarla birlikte yeni bir strateji belirlediğini ifade eden Konuk, “Ürün vesiledir. Kooperatif araçtır. Asıl amaç insandır. İnsan refahıdır. Üreticidir. Üreticinin üretirken kendisini bir başına hissetmemesidir. Üretirken destekten mahrum kalmamasıdır. Neyle desteklenir üretici? Girdiyle, avansla, ürün fiyatıyla. Ne yapmış Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi laf üreteceğine çare üretmiş. Sulama boruları pahalı diye yakınmak yerine nasıl ucuzlatırız diye akıl terletmiş Panplast’ı kurmuş. O fabrika kurulduğu için bugün hala yağmurlama borusu 2007 fiyatlarının gerisinde. Hammadde fiyatı 2007’de 1.398 dolarmış bugün 1879 dolar. Hammaddeye 481 dolar zam gelmesine rağmen ürün fiyatı 2007’nin altında kalmış. Bu aradaki fark üreticinin cebinde kalan paradır.
Sulama borusunda yaptığımızı, yemde de yaptık, gübrede de, tohumda da, zirai ilaçta da. Hem piyasanın yükselmesini frenledik hem de kooperatif mağazalarımızdan piyasa fiyatlarının altında satış yaptık. Bir başka şey daha yaptık avans desteğiyle sizin üretmek için finansmana harcadığınız veya harcayacağınız bedeli düşürdük. Mesela, 2013 yılında Konya Şeker, yaklaşık 111 milyon 239 bin lira nakdi avans ödemesi yaptı. Paranın bir maliyeti var. Bu miktarda bir parayı üretici bankadan kredi olarak kullansaydı bu paraya toplamda ödeyeceği faiz 8,5 milyon liranın üzerinde olacaktı. Yani pancar parasını alıp bankaya borcu kapatmaya gittiğinizde fazladan 8,5 milyon lirayı Konyalı üretici ödeyecekti” dedi.

 ÜRETİCİYE FAZLADAN 101 MİLYON LİRA ÖDEDİK

2013-14 kampanya döneminde Konya Şeker’in sadece pancar parası olarak üreticiye diğer fabrikaların ortalama fiyatları baz alındığında toplamda 101 milyon lira ilave para ödediklerini söyleyen Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk “Konya geçtiğimiz yıl 3 milyon 066 bin ton A Kotası pancar üretti. Bu pancar için Konya Şeker, yaklaşık 573 milyon lira para ödedi. Eğer sizin aynı miktar pancarınız ülke ortalamasından satılsaydı toplamda Konyalının cebine girecek para 472 milyon lira olacaktı. Yani tüm pancar üreticisinin sadece geçtiğimiz kampanya döneminde Türkiye ortalamasına göre fazladan eline geçen para 101 milyon lira civarındadır. Daha başka bir deyişle Türkiye’nin her hangi bir yerindeki üretici aynı miktar pancardan 8.235 lira kazanırken siz 10.000 lira kazandınız. Yani her 10.000 lirada 1.765 lira ilave para girdi Konyalı üreticinin cebine” ifadelerini kullandı.

 SÜT ÜRETİCİSİNE GÜNLÜK 600 BİN LİRA ÖDÜYORUZ

Konya Şeker’in 2000’li yılların başında üreticiden sadece şeker pancarı alımı gerçekleştirebildiğini hatırlatan Konuk, bugün itibarıyla şeker pancarının yanı sıra üreticinin mısırını, arpasını, buğdayını, ayçiçeğini, kanolasını, patatesini ve sütünü de işlediklerini söyledi. Konuk, 2001 yılında üreticiye toplamda 72,6 milyon $ ürün bedeli öderken 2013 yılı itibarıyla toplam tarımsal girdi ödemelerinin 397 milyon $’ı geçtiğini belirttiği konuşmasının devamında özetle şunları ifade etti;

“Süt Tesisinde henüz günlük işlediğimiz süt miktarı 500 ton civarındadır ve bu üretim pazarda biz kendimize yer açtıkça, siz süt üretimini arttırdıkça artacak ve 2.000 tona çıkacak. Bugün bizim günlük süt bedeli ödememiz 600 bin liraya eski parayla 600 milyara yakındır. Bu rakam 4’e katlanacak her gün 2,5 milyon liraya yakın parayı süt bedeli olarak ödeyecek bu kurum. Yani yıllık ödemesi 850 milyon lirayı aşacak. Kime? Size. Et Tesisi yeni devreye girdi oranın üreticiye besi için yapacağı ödeme sütü de katlayacak.
Bizim kimsenin cebindekinde de tabağındakinde de gözümüz yok. Bu ülkenin köyleri haset nedir bilmez. Bu ülkenin köyleri mal, mülk edinene, mal mülk sahibine Allah daha çok versin deme erdemini hala muhafaza ediyor. Bizim derdimiz başkalarından alınıp çiftçiye verilmesi değil, çiftçinin daha çok üretmesi ve ürettiğinin kıymetinin arttırılması.

Nasıl arttıracağız ürünün kıymetini? Son zerresine kadar işleyeceğiz. Tarladan rafa uzanan sürecin tamamında olacağız. Yani İstanbul Şişli’de bir markettin kasasından geçen bisküvi paketi için ödenen paradan, İzmir Kordon’da yapılan kahvaltıda içilen süt, yenilen sucuklu yumurta için ödenen hesaptan Konyalıya da pay alacağız. Bunu yapmadığımız, yapamadığımız zaman zahmetini köylü çekiyor, rahmetini başkaları kapıyor.Mesela Türkiye’nin toplam pancar şekeri sektörünün büyüklüğü 4-4,5 milyar lira. Bunun sadece bir kısmını girdi olarak kullanan çikolata, şekerleme, bisküvi, kek ve pastacılık ürünlerinden oluşan pazarın büyüklüğü ise 15 milyar lira civarında. Yani ana girdi şeker ama şekerin ilk üretim halkasında olanlar paranın kazanıldığı alanda olmayacak. Yok, öyle yağma. O pazardan Konya, Konyalı üretici pay istiyor, almaya başladı, daha da alacak. 1200’lü yıllarda yaşamış İslam âlimi Şeyh Sadi’nin çok güzel bir lafı var. Diyor ki, Şeyh Sadi “her ormanı boş sanma, belki de kuytuluklarında bir kaplan uyuyordur.” Anadolu’nun kuytuluklarındaki o kaplan biziz ve uyanığız.”

TÜM KARARLAR OYBİRLİĞİYLE ALINDI

Konuk’un konuşmasından sonra yapılan oylamada yönetim kurulu oy birliği ile ibra edilirken, gelecek yılın iş programı da oy birliği ile kabul edildi. Genel Kurula, üreticilerin dışında İlçe Belediye Başkanları, mahalle ve köy muhtarları ile Ziraat Odaları’nın başkanları da katıldı.