Panek Et-Süt Entegre Gıda Kompleksi

Milliyet Gazetesi'nden Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk'a Ziyaret.

Türkiye ekonomisinin ulaştığı boyutlar ve Konya’nın Türk ekonomisindeki yeri ve öneminin ele alındığı “Türkiye’ye Yatırım, Geleceğe Yatırım” toplantısına katılan Milliyet Gazetesi’nin üst düzey yöneticileri ile köşe yazarları Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’u ziyaret etti.

Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’un makamında gerçekleştirilen ziyarete Milliyet Gazetecilik ve Yayıncılık A. Ş. Yönetim Kurulu üyesi Meltem Demirören Oktay, Reklam Grup Başkanı Savaş Yılmazer, Ekonomi Müdürü Şükrü Andaç, Milliyet Ankara Reklam Müdürü Bülend Kahraman ile Milliyet Gazetesi’nin köşe yazarlarından Ankara Temsilcisi Fikret Bila, ekonomi ve tarım alanının duayen yazarlarından Güngör Uras ile Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi ve Milliyet Gazetesi köşe yazarı Fatoş Karahasan katıldı.

Konya’nın ve son yıllarda büyük bir ivme yakalayarak Türkiye’nin 34. Büyük şirketi olan Konya Şeker’in Türkiye ekonomisindeki yeri ve öneminin konuşulduğu ziyarette Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, basında güvenin adresi olan Milliyet Gazetesi yöneticilerini ve köşe yazarlarını kentimizde ve Konya Şeker’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Konuk, Konya Şeker’in ülke ekonomisine katma değer sağlayan, istihdama ciddi katkıları olan ve tarımsal sanayinin gelişmesine önderlik eden çok ortaklı bir şirket olduğunu söyledi.

Konya Şeker’in sahibi bulunan Pancar Ekicileri Kooperatifleri’nin asıl sahiplerinin üreticiler olduğunu vurgulayan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, “Konya Şeker, çok ortaklı bir kuruluş ve buranın sahipleri üreticiler yani çiftçilerdir. Burası üreticilerin ürettiği bütün ürünlerle de alakalıdır. Sadece şeker pancarı veya kristal şekerle değil buğdayıyla, arpasıyla, mısırıyla, sulama sistemleri vesaire gibi bölgesinde tarımsal sanayiyi oluşturan bir kuruluştur. Konya Şeker’in şöyle bir özelliği de vardır. Bu kurumun gelirinden en fazla yararlananlar, ülkemizde milli gelirden en az pay alan kesim yani tarım kesimidir. Konya Şeker bu özelliği ile gelir adaletinin tesisinde de önemli bir işlev üstlenmiştir ve ülkemiz için modeldir diye düşünüyorum” dedi.

Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Konya Şeker’de eksi bakiye ile görevi devraldıklarını ifade ederken, bugün itibariyle ülke ekonomisine 1.2 milyar dolarlık yatırım kazandırdıklarını vurguladı.

Konuk sözlerini şöyle sürdürdü; “10 yıl önce eksi bakiyede olan bir kuruluş, bugün 1.2 milyar dolarlık yatırımı tamamladı ve tamamına yakınını da ödedi. Bunları yaparken de sosyal sorumluluklarımızı unutmadık ve bunları sosyal zorunluluk olarak kabul ederek, çölleşmekte olan Konya Ovası’na müdahil olduk ve 7 milyonu aşkın fidanı toprakla buluşturarak, hem ovanın nem regülasyonunda, hem de hububatın en büyük zararlısı olan süne ile mücadelede önemli mesafeler aldık. Eğitime ve spora olan katkımız ise sürekli devam ediyor. Burası ne devlet, ne de özel sektör mantığıyla yönetilmiyor. Burası kooperatif modelidir. Bugün dünyanın en liberal ülkesi olan Amerika ve Avrupa ülkeleri bile bu modelden çok fayda görmüş ülkelerdir.

Konya Şeker olarak, bugün dünyanın en büyük et-süt entegre tesisini kuruyoruz, bununla birlikte yine bir ilçemizde ham yağ tesislerini inşa ediyoruz. Kısaca, ülke tarımının kalkınması, tarımsal sanayinin gelişmesi adına ciddi anlamda yatırımları yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz. Tarımda, tarladan sofraya kadar olan tüm alanlarda varız ve var olmayı da sürdürüyoruz. Yani, karşınızda zenginleşen ve zengin olan bir Konya var. Anadolu gümbür gümbür geliyor.”

Milliyet Gazetesi’nin önemli ve önemli olduğu kadar da tarım ve ekonominin önde gelen yazarlarından Güngör Uras, Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’un anlatımlarından çok etkilendiğini belirterek, “Burada, yani Konya Şeker’de çok güzel başarı hikayeleri var. Bunları özel olarak gelip sizin ağzınızdan dinlemek ve bu başarı hikayesini de yazmak isterim” dedi.

Milliyet Yazarı Fatoş Karahasan ise en kısa zaman içerisinde Konya Şeker’e bir ziyaret gerçekleştirmek istediklerini vurguladı.

www.recepkonuk.com.tr