Panek Et-Süt Entegre Gıda Kompleksi

Konya Şeker’e gıda güvenliği ödülü.

“Açlığa Karşı Birleşelim” Ana Temasıyla Kutlanan 2010 Dünya Gıda Gününde; Konya Şeker’e Gıda Güvenliği Ödülü
Tarım Bakanlığı, TÜGİS ve FAO’nun ortaklaşa düzenlediği Dünya Gıda Günü kutlamaları çerçevesinde üretim ve faaliyetleriyle açlıkla mücadelede fark yaratan kurum ve kuruluşlar madalya ve sertifika ile ödüllendirildi. Konya Şeker Ödülünü Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker’in elinden aldı.

Dünya Gıda Günü, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Türkiye Temsilciliği ve Türkiye Gıda İşverenleri Sendikası (TÜGİS) işbirliği ile gerçekleştirilen törenle İstanbul Conrad Otelde kutlandı. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ile birlikte üst düzey bürokratlar, bilim adamları, tarım ve gıda alanında faaliyet gösteren kurum ve kuruluşların temsilcilerinin katıldığı kutlama programı sinevizyon gösterisi ile başladı. Sinevizyon gösterisinin ardından “bugünün açlık sorununa çözüm ararken yarını gözden kaçırmayalım 2050 yılında 9.2 milyara ulaşacağı tahmin edilen dünya nüfusunun nasıl besleneceği ve gıdaya ulaşımın nasıl sağlanacağı yüzyılımızın temel sorunudur” ifadelerini kullanan TÜGİS Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Buzbaş ve FAO Türkiye Temsilcisi Mustafa Sinaceur’un yaptıkları konuşmaların ardından Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker kürsüye çıktı. Bakan Eker, Yaptığı konuşmada, yeryüzünde açlık çeken 1 milyar insanın bulunduğunu, bu nedenle Dünya Gıda Günü'nün kutlanacak bir gün olmadığını söyledi. Dünyada 1 milyar aç varken geri kalan nüfus için dünyanın güvenli bir yer olmayacağını ifade eden Eker, barış ve istikrarın açlık ve yoksulluğun azaltılmasıyla mümkün olacağının altını çizdi. Türkiye'nin yakın zamana kadar FAO'dan destek alan bir ülke iken bugün destek veren ülke konumuna geçtiğini belirten ve konuşmasında ''Türkiye tarım ve hayvancılık alanında, gıda güvenliği konusunda hazırlanacak olan projelere katkı sağlıyor. Türkiye son 4 yıl içinde yoksul ülkelere yılda ortalama 700-720 milyon dolar kalkınma yardımı sağlıyor. Toplamda Türk milletinin ülkelere yaptığı yardımların miktarı 1,4 milyar dolar civarında. Türkiye hamdolsun bu noktalara geldi. Türkiye'de üretilen tarımsal ürünlerin hepsinin değeri 23 milyar dolardan 50 milyar doların üstüne çıktı. Dünya sıralamasında da 8. sıraya yükseldik. Dünyanın 8. büyük tarımsal gücü haline geldik. Bizim gıda ve güvenliği ile ilgili sorunumuz yok çok şükür. Bizim küresel sorunları çözme sorumluluğumuz var onu da yerine getiriyoruz'' diyen Bakan Eker’in konuşmasının ardından üretim ve faaliyetleriyle açlıkla mücadelede etkin rol üstlenen, gıda güvenliğine katkı veren kurum ve kuruluşlara madalya ve sertifikalarının takdim edildiği ödül töreni gerçekleştirildi. Altı özel sektör kuruluşu ile birlikte TİKA ve Kızılay’ın da etkinlikleri nedeniyle ödüllendirildiği törende, Konya Şeker’e ödülü Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker tarafından verildi. Gıda Güvenliğine yaptığı katkılar nedeniyle Bakanlık, TÜGİS ve FAO Türkiye Temsilciliği tarafından madalya ve sertifika ile ödüllendirilen Konya Şeker’e verilen ödülü Anadolu Birlik Holding İcra Kurulu Başkan Vekili Sefa Çağlayan Bakan Eker’in elinden aldı.

Pankobirlik ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk’un Şeker Kurulu Toplantısı nedeniyle bizzat katılamadığı programda Konuk’u temsilen ödülü alan Sefa Çağlayan ödül töreni sonrası yaptığı ve aldıkları ödülün anlam ve öneminin büyük olduğunu vurguladığı açıklamasında, “Dünya gıda gününde, üç farklı kurumun, yani Bakanlık, Sivil Toplum Kuruluşu olan TÜGİS ve Birleşmiş Milletler Tarım ve Gıda Örgütünün Konya Şeker ismi üzerinde birleşmesi ve daha fazla üretim için gösterdiği gayretleri, ödüllendirilmelidir demeleri, kurumumuz için başlı başına bir gurur kaynağıdır. Hele ki bu ödüle, böylesine anlamlı bir gün vesilesiyle ve gıda güvenliğine yaptığımız katkı nedeniyle layık görülmemiz, yaşadığımız bu gururun Konya Şeker için anlam ve önemini daha da büyütmektedir. Bu ödül bizim için anlamlıdır. Çünkü, Konya Şeker bir üretici kuruluşudur. O nedenle de Konya Şeker nezdinde bu ödül üretici ortaklarımızın tarladaki çabasına, üretmek için gösterdikleri gayrete verilmiştir. Gıda üretim zincirinin ilk halkasında yer alan üretici ortaklarımız ve Türk çiftçisi adına, bu gururu yaşadığımızı özellikle belirtmek istiyorum. Bu ödülün bizim açımızdan öneminin büyüklüğünün sebebi ise tarımsal üretim ile bütünleşmiş sanayi modelimize katacağı ivmedir. Bu ödül Konya Şeker’in daha çok ürettirmek için, daha çok üretim yaklaşımıyla formüle ettiği sanayileşme stratejisi açısından da bir şevk ve heyecan kaynağı olacak, motivasyonumuzu bir üst noktaya taşıyacaktır. Bu tür heyecanlara, teşviklere, motivasyonlara hem ülkemizin hem de dünyamızın ihtiyacı var. Bir milyar insanın açlıkla mücadele ettiği bir o kadarının açlık sınırında yaşadığı, her ikisi kadarının da fiziki ve zihni gelişimlerini sağlamaya yetmeyecek şekilde temel vitaminlerden yoksun beslendiği ve en vahimi de her yıl birkaç milyon çocuğu açlığın hayattan kopardığı dünyamızın ilave bir gram ete de, bir fazla ekmeğe de ihtiyacı var. Bunu amaç edinen, buna hizmet eden herkesin, her kurumun gayretini, motivasyonunu bu iltifatlar bir üst noktaya taşıyacaktır, taşır. Bu vesileyle dünyanın bütün coğrafyalarında, bütün insanların en azından fiziki ve zihni varlığını muhafaza edecek, fiziki ve zihni gelişimini sağlayacak yeterlilikte gıdaya, özellikle güvenilir gıdaya ulaşmasını diliyor, bunun formülünün üretmek ve ürettirmekten geçtiğine inanıp onun mücadelesini veren bir kurum olarak, dünyamızdaki bütün kurum ve kuruluşların enerjilerini üretmek ve ürettirmeye sarf etmeleri halinde açlığın insanlık için bir tehdit olmaktan çıkacağına olan inancımızı ifade ederek Dünya Gıda Gününü kutluyor, kurumumuz nezdinde Türk çiftçisinin tarladaki ve sanayideki başarısını ödüle layık gören Tarım Bakanlığımıza, Türkiye Gıda İşverenleri Sendikasına, Dünya Gıda Gününün tüm coğrafyalarda eş zamanlı kutlanmasını sağlayarak, açlıkla mücadeleyi insanlığın ortak gündemi haline getiren Birleşmiş Milletler Tarım ve Gıda Örgütüne, adlarına aldığımız ödülün gerçek sahibi üreticilerimiz adına teşekkür ediyorum” dedi.

Dünya Gıda Günü Programı yapılan ödül töreninin ardından, “Açlığa Karşı Birleşelim” ve “2050’lerde Gıda Eğilimleri ve Gıda Sektörü” konulu iki panelle sona erdi.

www.recepkonuk.com.tr