Panek Et-Süt Entegre Gıda Kompleksi

Konya Şeker'den Zorunlu Açıklama

Konya Kamuoyunun da malumu olduğu üzere çeşitli branşlarda faaliyet gösteren kurumumuz bünyesindeki Konya Şekerspor Kulübü geçtiğimiz ay bazı branşlarda faaliyetlerine son vererek Konyaspor kulübü ile birleşme kararı almıştır. Bu karar neticesinde de kulübümüz bünyesinde faaliyet gösteren ve Türkiye Profesyonel İkinci Liginde mücadele eden Torku Konya Şekerspor futbol takımı tüm oyuncuları ve TFF nezdindeki hakları ile birlikte Konyaspor’a devredilmiştir.

Torku Konya Şekerpror’un hükmi şahsiyetini sona erdirerek Konyaspor’a devredilmesi ile sonuçlanan bu bütünleşme süreci tüm Konya ve ülke spor kamuoyunun gözü önünde, aleni bir ortamda ve en önemlisi de Konya’da bugüne kadar görülmemiş bir mutabakat ve destek sağlanarak hiçbir şüphe veya dedikoduya mahal vermeyecek şekilde tamamlanmıştır.

Geçtiğimiz sezona kadar Türkiye Profesyonel İkinci Liginde başarıyla mücadele eden ve kurumumuzun gıda üst markası olan Torku ismini de taşıyan takımımızın bizim açımızdan üç misyonu mevcuttu;

Bunlardan birincisi spor kamuoyunda ve ülke kamuoyunda, sportif başarı ile gündeme gelerek kurumumuzun ürünlerinin reklamının yapılmasını sağlamak. Nitekim kulübümüz özellikle son iki sezonda Türkiye kupasında sergilediği performans ile 4 büyüklerden 3’ü ile final guruplarında karşılaşma başarısını göstermiş ve bu misyonunu sportif bütçesi ile kıyaslanamayacak büyüklükte reklam karşılığına denk gelen medya görünürlüğü sağlayarak layıkıyla yerine getirmiştir.

Kulübümüzün ikinci misyonu ise hem yarışmacı takımlarına hem de Konya ve ülke futboluna altyapıdan sporcu yetiştirmektir. Bu çerçevede binlerce gencimize profesyonel antrenörler nezaretinde spor eğitimi veren kulübümüz bu misyonunda da başarılı olmuş ve hem yarışmacı takımında alt yapıdan kazandığı çok sayıda gençle yoluna devam etmiş, hem çeşitli yaş guruplarındaki milli takımlara futbolcu vermiş, hem de önümüzdeki sezon Konyaspor’umuzda oynayacak ve Konyaspor’umuzun da talip olduğu Ömer Aliler, İsaklar, Bilal Azizler gibi gençlerimizin bu bütünleşme ile sıfır maliyetle ve bonservis bedelsiz doğdukları şehrin futboluna hizmet edebilmesinin önünü açmıştır.

Kulübümüzün üçüncü misyonu ise bir gün hiçbirimizin arzu etmediği bir durum yaşanır ve Konyaspor’umuz süper ligden düşer ve bu düşüş daha kötü neticelere sebep olur ve de Konya süper lig ümidini tamamen kaybederse, bir dönem bir başa ilimizde Kayseri Hacılar, Kayserispor örneğin de olduğu gibi Konya futbolu için bir emniyet sübabı oluşturmak idi. Kulübümüz ikinci ligdeki konumunu sürekli muhafaza ederek, üzerine düşen emniyet akçesi konumunu da tüm Konya kamuoyu takdir edecektir ki sessiz, reklamsız, ancak hakkıyla yerine getirmiştir.

Hatırlanacağı üzere, bütünleşmenin konuşulmaya, kamuoyunda bir beklentinin oluşmaya başladığı geçtiğimiz sezon sonu itibarıyla Konyaspor’umuzun süper lig ümidi devam ediyordu ve transfer yasağına rağmen Konyaspor’umuz beklentilerin üstünde, hepimizin takdirini kazanan bir mücadeleye imza atmış, süper lig şansını sonuna kadar kovalamıştı. Konyaspor’umuzun değerli idarecilerinin ve sporcularının Konya kamuoyunun da desteği ile sergilediği bu karakterli ve onurlu mücadelenin, yeni sezonda kulübümüzün de dahil olacağı bir bütünleşme ile şampiyonlukla taçlanacağına dair hem şehirde, hem şehrimizin yöneticilerinde, kanaat önderlerinde hem vefakar Konyaspor taraftarında kuvvetli bir kanaatın oluşmasına vesile oldu. Bizim de paylaştığımız ve üzerinde düşünmeye, değerlendirme yapmaya değer bulduğumuz bu kanaat ve arzu şüphesiz Konyaspor açısından yeni bir sinerji oluşturmak için herkesin üzerinde mutabakat sağladığı, iyi niyet esaslı ve tüm şehrin paylaştığı bir istekti.

Başta Sayın Valimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız, Konyaspor İdare Heyeti, Taraftar Derneklerimiz herkes ve herkesim Konyaspor’umuzun yerinin Süper Lig olduğuna inanarak üzerine düşeni yapmak, önümüzdeki sezonu da ahlarla vahlarla kapatmamak için sezon başlamadan şehrin bir ve bütün olması konusunda kararlılıklarını sergilediler, bizden de fedakarlık yapmamızı, bu mücadeleye yapabildiğimiz ve yapabileceğimiz oranda, şartları zorlayarak katkı vermemizi istediler.

Bu fedakarlığın adı belliydi, sporcu evlatlarımızı Konyaspor’a emanet etmemiz ve Kulüp faaliyetlerimizi tasfiye ederek şehrin bütünleşmesini sağlamamız.

Nitekim biz de “Ayrılıkta azap, birlikte rahmet vardır” dedik ve kulübümüzü Konyaspor’a devrettik. Biz birliğin rahmeti ile Konya’nın sporunun, Konyaspor’umuzun başarıdan başarıya koşması için yapmamız gerekeni yaptık.

Tüm Konya’nın, Konyalıların beklentisi bu birleşmenin olmasından yanaydı. Tüm hemşerilerimiz ve Konya’daki spor camiası, Konyaspor’umuza gönül veren herkes birleşme eşittir başarı şeklinde bir formüle inanmıştı.

Konya’nın bir parçası olan, Konyalının hissiyatını ve beklentisini her şeyin üstünde tutan Konya Şeker camiası olarak herkesin inandığı bu formülün altına biz de imzamızı attık ve birlikte rahmet vardır diyerek, şehrin arzusunu hayalden gerçeğe dönüştürdük.

Ancak son günlerde maalesef bu bütünleşmeyi ticari bir işmiş gibi bir havaya büründürmeye heves eden yakışıksız, mesnetsiz, gerçeği yansıtmayan, yeni başlayacak sezon öncesi hem Konyaspor’umuzun hem kurumumuzun hem de Konya spor kamuoyunun şampiyonluk hedefli konsantrasyonunu bozabilecek nahoş yorumları üzülerek takip ediyoruz.

Öncelikle bilinmesi gereken husus şudur, biz kurum olarak Konyaspor’la isim sponsorluğundan ibaret bir anlaşmaya imza atmadık, biz Konyaspor ile bütünleştik, tüm sporcularımızı ve sportif haklarımızı Konyaspor’a devrettik. Bunun sporcu kıymetleri, ikinci ligde bir pilot takımla mücadele etmenin kulübe sağlayacağı avantajlarla ilgili kısmına hiç girmiyoruz, ancak bu konuda eleştiri yapanların ülkemizdeki sponsorluk uygulamalarından haberdar olmasını ve eğer bir değerlendirme yapacaklarsa bu minval üzere yapmalarını beklemenin de hakkımız olduğunu düşünüyoruz.

Messi’nin, Ronaldo’nun, İniesta’nın, Selçuk İnan’ın, Burak Yılmaz’ın, Dirk Kuyt’ın, Ricardo Querasma’nın sözleşme bedellerinden, bonservis ücretlerinden elbette biz de herkes kadar haberdarız. Ek olarak, onların oynadıkları kulübe sattırdıkları forma miktarını, sağladıkları televizyon gelirlerini, şampiyonlar ligi primlerini de gazetelerden öğreniyoruz. Ancak bunların hiçbirinin isim sponsorluğu için kıyas olmayacağını da biliyoruz.

Hiç kimsenin birbiriyle benzemezleri karşılaştırarak, Konyaspor’un, Konya’nın huzurunu ve konsantrasyonunu bozmaya hakkı olmadığına inanıyor ve kurumumuz ile Konyaspor Yönetimini zan altında bırakmayı amaçlayan, bu bütünleşme neticesinde gelecek başarıdan korkunun eseri olan bu tür hezeyanların, bu bütünleşmenin aleni bir şekilde ve hem Konyaspor hem de Konya Şeker’in ortak menfaatine, sezon başlamadan önce, sorunsuz ve hızla netice alacak şekilde tamamlanması için büyük gayret sarf eden Sayın Valimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız ile siyasi irade başta olmak üzere herkese ve herkesime haksızlık olduğunu düşünüyoruz.

Konya Kamuoyunun doğru bilgilenmesi ve şampiyonluk yolunda konsantrasyonumuzun bir daha hiç bozulmaması adına ulusal basınımıza yansımış ve isim sponsorluğu açısından konunun doğru mecrada karşılaştırılmasına yardımcı olacağı ümidiyle ve bir daha bütünlüğümüze, huzurumuza ve birliğimize çomak sokmak isteyenlerin cesaret bulmasına meydan vermemek amacıyla, ismi geçen kulüplerimizin ve kurumlarımızın anlayışına sığınarak bazı sponsorluk örneklerini paylaşmak istiyoruz;

Mesela, daha birkaç gün önce 2012-13 sezonunda Türkcell Süper Lig’de mücadele edecek olan Elazığspor, Sanica Boru Elazığspor ismini aldı. Kulüp ve Firma yetkilileri bir yıllık bu anlaşma karşılığında Elazığspor’un 3 Milyon TL alacağını ve bu bedeli de Ocak ayında tahsil edeceğini duyurdu. Elazığspor herkesin malumu Süper Lig’de oynayacak ve yine herkes takdir edecektir ki Süper Lig’in medya görünürlüğü Birinci Lig’in medya görünürlüğünden kat be kat fazladır ve reklam karşılığı da çok daha yüksektir. Buna rağmen kurumumuz ile Konyaspor’un bütünleşme sürecinin bir parçası olan isim sponsorluğu anlaşmasında, bir ticari hesabın yapılmadığı, reklam eşdeğeri üzerinden küçük hesaplara girilmediği, Elazığspor’un yaptığı anlaşmadan çok daha iyisinin Konyaspor tarafından yapılmış olması ile ortadadır.

Kaldı ki bu konudaki tek örnek de bu değildir. Yine Süper Lig takımlarından Antalyaspor, geçtiğimiz sezondan bu yana Medical Park Antalyaspor ismini kullanıyor. Bu anlaşmanın maddi boyutu resmen açıklanmadı, ancak Antalya yerel basını 4-5 milyonluk bir anlaşmadan bahsederken yine aynı kurumun Konyaspor’umuzla geçen yıl isim sponsorluğu için görüştüğü ve 800 binin üzerine çıkmadığı Konya spor kamuoyunda herkesin konuştuğu bir gerçektir.

Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür, mesela Manisaspor’un isim sponsorluğundan federasyonla yaşadığı tatsızlık nedeniyle geçtiğimiz yıllarda çekilen Vestel, yerel ve ulusal basında sponsorluk bedellerinden kaçmak için TFF'yi bahane gösterdiği eleştirileri karşısında yıllık sponsorluk bedellerinin 4 milyon dolar civarında olduğunu ve bu rakamın çekilme sebepleri olamayacağını açıklamıştı. Mesela Türkiye'deki üç büyüklerden biri olan Beşiktaş, geçtiğimiz yıl Milangaz ile isim sponsorluğu anlaşması yapmıştı. Demirören Ailesinden bugünkü TFF Başkanı Yıldırım Demirören’in Beşiktaş Başkanlığı yaptığı dönemde yine Demirörenlerin aile şirketi olan Milangaz, markanın kulüp ismine eklenmesi karşılığında Beşiktaş ile önce 2 milyon dolar üzerinden anlaşmış, sonra bu rakam Akatlar Spor Kompleksinin isminin de Milangaz Arena olarak değiştirilmesi, takımın isminin Milangaz Beşiktaş olması karşılığında 4,3 Milyon Dolara çıkarılmıştı. Milangaz'ın 2012-13 sezonu öncesi şampiyon olan ve Eurolig'de mücadele edecek Beşiktaş Basketbol takımına sponsorluktan vazgeçmesi üzerine yeni arayışlara giren Türkiye'nin üçüncü büyüğü Beşiktaş, Eurolig'de de mücadele edecek olmasına rağmen Milangaz'ın verdiği miktarda sponsorluk bedeli ödeyebilecek sponsoru ise henüz bulamamıştır.

Hiç arzu etmememize rağmen kamuoyunun dikkatine sunmak zorunda kaldığımız basına yansımış, herkesin malumu olan bu bilgileri, yaptıkları iş taşıdıkları mesuliyet gereği birinci görevi kamuoyunu doğru aydınlatmak, doğru bilgilendirmek olan gazetecilerimizden bazı kardeşlerimizin atlamış olmasına üzüldüğümüzü bildirir, ilgililerin, ilgilenenlerin ve kamuoyunun dikkatine saygıyla sunarız.

Bu tür yayın ve tevatürlerin şampiyonluk parolasıyla yola çıkan ve hedefe kilitlenen Konyaspor’umuza desteğimize mani teşkil etmeyeceğini ve yolun sonunun şampiyonluk olduğuna dair inancımıza zeval vermeyeceğini, Konyaspor’umuzun, geleceğinin parlak ve başarılarla dolu olması için elimizden geleni eksiksiz yapacağımızın teminatı olan bütünleşme sürecine sonuna kadar sadık kalacağımızı özellikle duyurur, başarılarla dolu parlak gelecek için sadece elini değil gövdesini de taşın altına koymaktan çekinmeyen Konya Şeker olarak Konya kamuoyunun istek ve arzusunu yerine getirmiş olmanın huzuruyla Konyaspor’umuza şampiyonluk yolunda başarılar dileriz.