Panek Et-Süt Entegre Gıda Kompleksi

Konya Şeker, Türk tarımına yeni bir ürün daha kazandırdı.

Sıvı şeker, etanol, buharlı küspe kurutma, yassı damlama borusu gibi “ilk”leri ve “tek”leri bünyesinde bulunduran Konya Şeker, Türk tarımına kazandırdığı tarımsal sanayi yatırımlarının yanı sıra çiftçilerin kullanımına sunmak üzere Biovin ve Biovin Plus adıyla iki yeni ürünü daha ülke tarımına kazandırdı.

Etanol tesislerinde üretimi gerçekleştirilen ve bitkisel menşeili sıvı organik gübre olarak piyasaya sürülen Biovin ve Biovin Plus markalı sıvı organik gübreler çiftçilerin büyük ilgisini çekmeye başladı. Naturel yoğunlaştırılmış bitki özleri olarak da bilinen sıvı organik gübrelerin bitki üzerindeki yararları saymakla bitmiyor.

Bitkilerin kök gelişimini teşvik etmesi, toprak mikroorganizmalarının çoğalmasını sağlaması, tarlada kalan anızın kısa sürede bozulması, hafif topraklarda suyun tutulmasını gerçekleştirmesi, azot, fosfor,potasyum, demir, çinko gibi elementleri bitkilerin almasına yardımcı olması ve su ile havanın toprağın içinde daha iyi bir şekilde dolaşmasını sağlaması gibi yararlarıyla bitki üzerinde olumlu bir sonuç veren Biovin sıvı organik gübrelerin ürün verimine de büyük katkı verdiği gözlendi.

Biovin ve Biovin Plus markalı naturel yoğunlaştırılmış sıvı organik gübreler, yaprakları yenen bitkiler, domates, patlıcan, biber, kabak, hıyar, kavun, karpuz, meyve ağaçları tahıllar, şeker pancarı, patates, mısır, ayçiçeği, turp, soğan, havuç, kanola, yer fıstığı, susam, tütün, pamuk, çilek ve bağlarda kullanılabileceğini belirten yetkililer, Konya Şeker’in üretimini yaptığı sıvı organik gübreleri kullanan çiftçilere teknik bilgiler de verdiler.

Biovin ve Biovin Plus sıvı organik gübrelerin, bitki özsularının yoğunlaştırılmış çözeltisi olduğundan bitkilerde doğal olarak bulunan tüm yapı taşlarını bünyesinde barındırdığını, organik olması bakımından su ile karıştırıldıktan sonra dört saatten fazla bekletilmeden kullanılmasının daha yararlı olacağını, aşırı alkali ilaç ve gübrelerle karıştırılmaksızın kullanılması gerektiğini ve uzun süre hareketsiz bekletildiğinde kolloidlerin çöktüğünü söyleyen yetkililer, Biovin ve Biovin Plus’ların kullanılmadan önce bidonlarının mutlaka çalkalanması gerektiğini vurguladılar.

‘BİOVİN’ le Havuç Bereketi
Konya Şeker tarafından üretilerek çiftçilerin kullanımına sunulan ve köklü bitkilerin veriminde de büyük katkısı olduğu belirtilen Biovin ve Biovin Plus sıvı organik gübreleri havuç tarlasında deneyen Kaşınhanlı çiftçiler, alınan sonuçtan çok memnun kaldılar.

Etanol tesislerinde üretilen ve organik özellikleriyle toprak dostu olan Biovin ve Biovin Plus sıvı organik gübreleri kullanan çiftçiler, bu gübrenin toprağı kabarttığını, yumuşak tuttuğunu ve ürünlerin su tutma kapasitesini artırdığını belirterek, tarladan bol mahsul aldıklarını söylediler. Havuç gibi ürünlerin yanı sıra Turp ve benzeri ürünlerde de Biovin kullandıklarını kaydeden çiftçiler, Konya Şeker’in üretimini yaptığı yeni gübrelerden çok memnun olduklarını belirterek, bu ürünün Türk tarımına kazandırılmasında büyük emeği bulunan başta Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk olmak üzere tüm çalışanları kutladıklarını söylediler.

www.recepkonuk.com.tr