Panek Et-Süt Entegre Gıda Kompleksi

Konya Şeker, MUSİAD Fuarı'nın yıldızı oldu.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) 1993 yılından bu yana iki yılda bir düzenlediği MÜSİAD Uluslararası Fuarı’nda Konya Şeker yerini aldı. 11-14 Ekim tarihleri arasında CNR Expo Center’da 14. kez düzenlenen fuar, bu yıl 5 salonda, 4 temel sektörden işadamlarını buluşturdu.

Konya Şeker, fuarın 680 m2’lik en büyük standında hem üreticilere hammadde olarak hem de son tüketiciye başta Torku olmak üzere kendi markalarıyla sunduğu ürünlerini tanıttı. Son yıllarda yaptığı yatırımlarla küresel bir tarım ve sanayi devine dönüşen Konya Şeker’in standında kum sanatçısı Veysel Çelikdemir’in toz şeker ile yaptığı gösteri, sıcak helva ve sıcak çikolata ikramları ise fuara renk kattı.

Uluslarası arenada ticari iş birliklerinin geliştirilerek dış ticaretin artırılmasını hedefleyen 14. MÜSİAD Uluslararası Fuarı’nda Konya Şeker standı ziyaretçilerden yoğun ilgi aldı. 11-14 Ekim 2012 tarihleri arasında gerçekleşen fuarı değerlendiren Pankobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, Ekonomist Dergisi tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan Anadolu’da 100 büyük firma arasında Konya Şeker’in gıda sektöründe 4. sırada yer aldığını belirterek şunları söyledi;

“1.2 milyar liralık ciro ile yine sektörümüzün yıldızı en çok parlayan şirketlerinden biriyiz. Konya Şeker Anadolu topraklarından yükselen bir üretici kuruluşudur. Bu toprakların bereketine bereket katan Konya Şeker, asıl sahibi olan üreticiler için bir çare kapısı olmuştur ve bundan sonra da üreticinin daha çok üretmesi, ürettiğinden daha çok kazanması, ülkemizin gıda güvenliğinin teminat altına alınması için yeni çareler üretmeye devam edecektir. 

Bugün Konya Şeker, kendi hinterlandındaki her ürünün kıymetlenmesini sağlarken, her üreticinin iktisadi faaliyetini de teminat altına alma konusunda ciddi mesafeler kaydetti. Konya Ovası’nın üretim desenine kazandırdığı yeni ürünlerle yeni kazanç kapıları araladı. Konya Şeker olarak Torku markasıyla 300’den fazla ürünü tüketiciyle buluşturuyoruz. Uluslararası arenada faaliyet gösteren üreticilerin hammadde tedarikçisiyiz. Bugün en tanınmış fast food zincirleri, menülerinde Konya Şeker’in parmak patateslerini kullanıyor. Dondurulmuş parmak patates pazarında yüzde 25’lik paya ulaştık.

Türkiye’de ilk sıvı şekeri biz ürettik. Dünyanın en büyük içeçek üreticilerinin şeker tedarikçisiyiz. Bir üretici kuruluşu olarak üreticinin ihtiyacı olan yemi, gübreyi de onlara ulaştırıyoruz. Birinci markalı yemimiz Türkiye genelinde satışa sunuluyor. Sıvı organik gübre Biovin ve Biovin Plus’u çiftçimiz için ürettik. Biovin ve Biovin Plus, sürdürülebilir bir tarıma hizmet ediyor, toprak kalitesini korurken verim artışını sağlıyor. Tarımsal üretimde verimliliği arttırmak için dünyadaki gelişmeleri ve teknolojileri dikkatle izliyoruz, bu alanda vizyoner projeler geliştiriyoruz.

Bu projelerden biri olan Panplast Üretim Tesisleri, Türkiye’nin ilk ve en büyük damlama sulama sistemleri üretim kapasitesine sahip tesisidir. Yatırımı bir yıl içerisinde tamamlanacak olan dünyanın aynı kampüs içerisindeki en büyük tesisi olan et-süt ürünleri fabrikamız ile bu sektöre de iddialı bir giriş yapacağız. Şimdi sıra bu ürünleri küresel pazarın da tanımasını sağlamak. Çin, Hindistan, Ortadoğu, Afrika, Balkanlar, Türk Cumhuriyetleri, Avrupa ve Güney Amerika da dahil olmak üzere 41 ülkeye ihracat yapıyoruz. İhracat hedefimiz Amerika kıtasının tamamına ulaşmak. MUSİAD’ın düzenlemiş olduğu bu fuar, iş ve iletişim ağımızı geliştirdi.”

Konya Şeker bugün 28 tesisiyle çikolatadan, bisküviye, unlu mamullerden şekerli mamullere, ham yağdan dondurulmuş gıdaya, tohumdan organik gübreye, yemden hayvancılığa, enerjiden damla sulamaya kadar geniş bir yelpazede faaliyet gösteriyor.

www.recepkonuk.com.tr