Panek Et-Süt Entegre Gıda Kompleksi

Konya Şeker EXPO’da rüzgar gibi esiyor


Konya Şeker CNR EXPO’da düzenlenen olan Ev Dışı Tüketim Ürünleri, Sarf Malzemeleri Üreticileri ve Dağıtım Kanalı Tedarikçileri Fuarı’da yerini aldı.  Sine Fuarcılık tarafından Ev Dışı Tüketim Tedarikçileri Derneği (ETÜDER)  iş birliğinde projelendirilen fuarda  son 10 yılda gösterdiği gelişmeyle 16 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan ev dışı tüketim sektörünün temsilcileri bir araya geldi. 304 çeşit ürünü pazara sunan Konya Şeker, fuarda 130 m2‘lık alanda Torku Şeker, sıvı şeker, baklava şerbeti, dondurulmuş parmak patates, süt ve süt ürünlerini tanıttı. Konya Şeker’in çikolata şelalesi ve sıcak helva ikramı ile fuar katılımcılarının ağızları tatlandı.

Türkiye’nin ilk 50 sanayi kuruluşu arasında yer alan ve 304 çeşit ürünü pazara sunan Konya Şeker Ev Dışı Tüketim Ürünleri, Sarf Malzemeleri Üreticileri ve Dağıtım Kanalı Tedarikçileri Fuarı’da Torku Şeker, sıvı şeker, baklava şerbeti, dondurulmuş parmak patates, süt ve süt ürünlerini sergiliyor. 28-31 Mart 2013 tarihleri arasında CNR EXPO’da gerçekleştirilen fuarda sektörün devleri buluştu.
Restorant, otel, cafe, catering gibi alanlar başta olmak üzere ev dışı tüketim yapılan yerleri hedefleyen pazarın 1980 sonrası yükselen ivme ile büyüdüğünü ifade eden Anadolu Birlik Holding İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Oruç Baba İnan; “Turizmin gelişmesi ile sayısı artan oteller, dışarıda yemek yeme alışkanlığının artması sonucu her geçen gün çoğalan restorant ve fast food zincirleri bu pazarın büyümesinde önemli bir rol oynadı. Gıda ile birlikte temizlik maddelerini pazara sunan pek çok üretici için yeni bir hedef kitle oluştu. Örneğin Konya Şeker ürettiği parmak patatesin yüzde 25’ini uluslararası restaurant zincirlerinden birine veriyor. Türkiye’de ilk kez Konya Şeker’in ürettiği sıvı şekeri çok sayıda uluslararası ve yerli içecek firması kullanıyor. Ayrıca yine Türkiye’de ilk kez Konya Şeker tarafından üretilen baklava şurubumuz da baklava ve tatlı üreticileri tarafından tercih edilen ürünlerimiz arasında yer alıyor” dedi.

Et-süt pazarına girmeye hazırladıklarını sözlerine ekleyen Oruç Baba İnan, “Süt ürünlerimiz bahar ayında raflarda yerini alacak. Gelecek yıl da et ürünlerimiz tüketici ile buluşacak. Et ve süt ürün grubundaki ürünlerimiz için otel, restorant zincirleri gibi noktalarla görüşmelerimiz devam ediyor. Konya Şeker olarak tüm yatırımlarımızda olduğu gibi et ve süt pazarına da iddialı bir giriş yapacağız.” şeklinde değerlendirmede bulundu.