Panek Et-Süt Entegre Gıda Kompleksi

Genç Müsiad Üyeleriyle bir araya gelen Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Konya Şeker’in misyonunu anlattı

Genç Müsiad üyeleriyle Konya Şeker’in Çumra Kampüsü’ndeki Entegre Tesisleri’nde bir araya gelen Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, tabana yayılmış sermayenin ürünü olan Konya Şeker’in sosyal adaletin tesisinde çok önemli bir görev üstlendiğini belirterek, “Hilal-i Ahmer Vakfı anlayışıyla kazandığımızı üreticilerimizle paylaşıyoruz. Ticaretimizi ve şirketleşmemizi ise dünyalı bir anlayışla yönetiyoruz” dedi.

Genç Müsiad Konya Şubesi üyelerinden oluşan bir gurup “Sektör Kurulları Teknik Gezisi” adı altında Şube Başkanı Yakup Barınlı başkanlığında Çumra Şeker Entegre Tesisleri’ne bir gezi düzenledi. Çumra Şeker Kampüsü’ndeki entegre tesisleri gezen ve Konya Şeker Genel Müdürü Yavuz Erence ile Çumra Şeker İdari ve Sosyal İşler Müdürü Dede Ülker’den tesislerle ilgili bilgi alan Genç Müsiad üyeleri, Konya Şeker’in son yıllardaki hızlı büyümesini takdirle karşıladıklarını ve bundan büyük gurur duyduklarını belirterek, Konya Şeker’in büyümesinde, yeni yeni yatırımların yapılmasında ve bölgemizin istihdamına sağladığı katkı dolayısıyla Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’a teşekkür ettiler.

Taşağıl Angus Çiftçiliği, Türkiye’nin en büyük kapasiteli Yem Tesisleri, Torku Çikolata Tesisleri, topraklı ve topraksız seraları, Küp ve Paketli Şeker Tesisleri, Türkiye’nin kurulu kapasitesinin % 56’sına tek başına sahip olan Biyoetanol Tesisleri, örneği sadece ABD’de bulunan Küspe Kurutma Tesisleri ile Şeker Fabrikası’nı gezen Genç Müsiad üyeleri, tesislerde gördükleri teknolojiden etkilendiklerini ifade ederek, Konya Şeker’in teknoloji ve tesisleşme açısından gelişmiş ülkelerin de ilerisinde olduğunu söylediler.

Çumra Şeker Entegre Tesisleri’nin ardından Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’la bir araya gelen Genç Müsiad üyeleri, başkan Konuk’la bir süre sohbet ettiler. Sohbet sırasında Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’a çeşitli sorular da yönelten genç sanayici ve işadamları, Başkan Konuk’un Konya Şeker’in misyonu ve yönetim şekliyle ilgili söylemlerinin ardından Konya Şeker’in bir vakıf anlayışı ile yöneltildiği konusunda hem fikir oldular.Konunun Konya Şeker’in yönetim şekline gelmesi ve vakıf anlayışının ortaya çıkmasıyla birlikte bu konudaki düşüncelerini anlatan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Konya Şeker’in çok ortaklı, tabana yayılmış bir sermayenin, sermayedarların oluşturduğu bir kurum olduğunu ve bu tesislerde kazanılan her türlü gelirin de üreticilerle paylaşıldığını belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Bugün ülkemizde geliri en az olan zümre üreticilerdir, çiftçilerdir. Milli gelirden de en az pay alanlar onlardır. Bu yüzden gelirden pay almaya ihtiyaç duyanlar, gelir adaletinin tesisine de ihtiyaç duyarlar. Konya Şeker’de dar gelirlinin yani üreticilerimizin faydalandığı, sebeplendiği bir kuruluştur. Ülkemizin en büyük problemi gelir adaletinin tesis edilemeyişidir. Konya Şeker burada yani sosyal adaletin tesis edilmesinde de çok büyük katkısı vardır. Çünkü, kazandığını üreticileriyle, üretici ortaklarıyla paylaşmaktadır. Yani Hilal-i Ahmer Vakfı anlayışıyla kazandığını dağıtıyor ama liberal bir ülkedeki şirket gibi de ticaretini ve şirketini yönetiyor. Yani, bölüşümde Hilal-i Ahmer, ticaret ve şirketleşmede ise dünyalı bir kurum burası. Şirket yönetmek, rekabet etmek başka, gelir dağıtmak başka bir şey. Bu kurumun felsefesi, mantığı bu anlayış üzerine kurulmuştur.

Konya Şeker bu mantıkla yönetildiği ve bu misyonla görev yaptığı için büyüyor ve çok şükür bugün dünyamızın parlayan yıldızıdır. Konya Şeker bu felsefe ile son 10 yılda 1 milyar doların üzerinde yatırım yapmış ve bu yatırımları da kendi kaynaklarıyla gerçekleştirmiştir. Yaptığı yatırımları da o kadar akıllı ve bir o kadar da doğru zamanda yapmıştır ki, belki bugün bu yatırımları yapmaya kalksanız 2 milyar dolara yapmanız mümkün değildir.”

HARAMA HELALE DİKKAT EDECEKSİNİZ

Genç Müsiad üyelerinin sorularını cevaplayan ve bu arada da Konya Şeker’in üstlendiği misyonu anlatan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, başarılı olmanın sırlarını da verdi ve, “İşin özü şu gençler. Bir kere harama ve helale dikkat edeceksiniz. Bu bir altın kuraldır” dedi.

“Bu kuralla çalışıyorsanız, sizin önünüzde sizin de düşünemediğiniz, aklınızdan bile geçiremediğiniz birçok yol ve yöntem kendiliğinden gelişir” diyen Pankobirlik Genel Başkanı Konuk, sözlerini şöyle tamamladı;

“Başarılı olmanın bir başka yolu ise dünyayı iyi tanımaktan geçer. Vizyonunuz genişse iyi düşünür, yapacağınız projenin hayalini kurar ve uygulamaya geçersiniz. Yok, vizyonunuz darsa, dağın öteki tarafını göremiyor ve orada olup bitenlerden haberiniz yoksa gördüğünüz kadarıyla yetinirsiniz. Dar bir bakış açısıyla kurumları yönetirsiniz. Hz. Mevlana’nın söylediği bir söz var bu konuyla ilgili. Hz. Mevlana müthiş bir yaklaşımla şöyle söylüyor; -Pergelin bir ayağı kültürümüzde, diğer ayağı ise dünyayı dolaşıyor- Tıpkı, Mevlana’nın söylediği gibi kültürünüze, değerlerinize bağlı olacaksınız ama, dünyadan da haberdar olacaksınız. İşte bu kuralları bir araya getirdiğinizde, inançlı ve kararlıysanız, korkulardan arınmışsanız, stratejinizi oluşturup yola çıkacaksınız. Başarılı olmanın kuralı budur.”

Konuşmaların ardından Genç Müsiad Üyeleri, Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’a Osmanlı haritası hediye ettiler.www.recepkonuk.com.tr