Panek Et-Süt Entegre Gıda Kompleksi

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ASKON Genel Kurulunda Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’a Plaket VerdiAnadolu Aslanları İşadamları Derneği’nin (ASKON) bu yıl 9’uncusunu düzenlediği Olağan Genel Kurulu İstanbul Çırağan Sarayında gerçekleştirildi. Her yıl bir ana tema belirlenerek yapılan ASKON Genel Kurulu’nda bu genel kurul için belirlenen ana tema “Asil Duruş” olurken, genel kurula Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. ASKON Genel Kurulu’nda ülke ekonomisine katkı yapan şirket ve kurumlar ödüllendirilirken katkılarından dolayı Konya Şeker de plaketle ödüllendirildi. Ödüle layık görülen şirketler ile kurumlar salonda tek tek anons edilirken Konya Şeker’in ödülünü Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan aldı.

Vizyonunu “Haklı Zenginlik” sözleriyle özetleyen ASKON’un Cumartesi günü İstanbul’da gerçekleştirilen 9. Olağan Genel Kurulu’nun ana teması ise “Asil Duruş” oldu.

Açılış konuşmasını ASKON Genel Başkanı Mustafa Koca’nın yaptığı Genel Kurul’a Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ile çok sayıda milletvekili, bürokrat, sivil toplum kuruluşu başkanları da katıldı.

ASKON Genel Başkanı Koca’nın açılış konuşmasından sonra plaket ve rozet takma töreni gerçekleştirilen Genel Kurul’da, üyelerin önerisiyle seçilen başarılı şirketler ödüllendirilirken, katkıları nedeniyle Konya Şeker’e de plaket verildi. ASKON tarafından Konya Şeker’e verilen plaketi Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı.

Ödül töreni sonrası ASKON Genel Kurulunda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gündemdeki konulara değinirken, işadamlarına önemli mesajlar da verdi. . ”Faiz belasından bu ülkeyi kurtarmaya mecburuz"  diyen Başbakan Erdoğan konuşmasında özetle şunları söyledi;"Bugün Amerika yüzde 1-1,5'la bu noktada faizi değerlendiriyorsa, Japonya eksi faizle bunu yürütüyorsa, İsrail buralarda geziyorsa, peki kardeşim biz komisyonuyla filan hesapladığımız zaman yüzde 15-16-17-18 faizlerle bu ülkede yatırım yapabilir miyiz? Yapamayız. Eğer büyüme devam edecekse, bu mantıklı olmaz. Kesinlikle olmaz. Kim olursa olsun, bunu açıkça söylemeye mecburuz. Büyümeyi yapabilmek için yatırım yapmamız lazım. Yatırım neyle olacak? Kredilerle olacak. İstihdam, üretim sağlamamız lazım. İhracata yüklenmemiz lazım. Öyle gıdım gıdım ihracatımızın gitmesi olmaz. Rekabet alanına girebilmemiz için de tabii ki maliyetleri düşürmemiz lazım. Bu yüksek faizlerle sen maliyeti düşürebilir misin? Düşüremezsin. Ama öyle bir mantık var ki emperyal mantık, o kapitalist mantık, onun da ne yazık ki bizim ülkemizde temsilcileri var. Bu oyunu bozmamız gerekiyor. Bunda ben de sorumluluk üstleneceğim. Öyle veya böyle bunu bozacağız. Çünkü buna çok daha fazla tahammül edemeyiz. Biz dertliyiz. Eğer biz yüzde 63 faizlerde kalsaydık, bugün buralara gelemezdik. Şunu açık söylüyorum. Enflasyon, bu mantıkla enflasyon gitmez, düşmez. Yatırımcı bir Türkiye, bunu çözmeye mecburdur ve bu faiz oranlarını düşürmeye mecburdur.

Türkiye ekonomisi hamdolsun sağlam bir yolda ilerliyor, ilerleyecek, ASKON'un kahramanları sayesinde, diğer kuruluşlarımız, MÜSİAD, TÜMSİAD, hepsi, TÜSİAD vesaire hepsi. ASKON gibi nice örgütün mensupları sayesinde dirayetli, çalışkan, dürüst işadamlarımız sayesinde Türkiye, dünyanın parlayan yıldızı olma özelliğini her daim muhafaza edecek. Bir kez daha Türkiye'nin büyümesine, kalkınmasına, demokratikleşmesine verdiğiniz katkılardan dolayı sizlere teşekkür ediyorum, milletimizin ve bayrağımızın itibarını, vatanımızın daha da güçlenmesini, devletimizin çok daha büyük bir güç kazanmasını sağladığınız için teşekkür ediyorum.”

ASKON tarafından verilen plaketi Konya Şeker adına Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan alan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Konya Şeker’in iki gün peş peşe kürsüye çıkma onurunu yaşadığını ve bir gün önce de inovasyon haftasında marka geliştirme liderliği ödülünü Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun elinden aldıklarını hatırlatarak “dün Sayın Başbakanımızın elinden marka geliştirme liderliği ödülünü alma şerefini yaşadık, bugün de Sayın Cumhurbaşkanımız ASKON Genel Kurulunda Konya Şeker’e plaket takdim etti. Bu, yükselen ve büyük hedeflere koşan Türkiye’de Konya Şeker’in o hedeflerin gerçekleştirilmesinde üstlendiği rolü başarıyla ifa ettiğinin göstergesidir. Biz ülkemizin vizyonu ile kurumsal vizyonumuzu örtüştürmeyi başarmış bir şirketiz. Türkiye dünyanın ilk on ekonomisinden biri olma yolunda kararlılıkla ilerliyor. Bu yürüyüşte hükümetimiz tarım sektörü için de çok daha iddialı bir hedef belirledi. Türkiye 2023 yılında dünyanın en büyük beş tarım ekonomisinden bir olmayı hedefliyor. Biz Konya Şeker olarak, 2023’te dünyanın en büyük 5 tarım ekonomisinden birisi olma hedefini belirleyen ülkemizin bu hedefini gerçekleştirmesi için kesintisiz gayret gösteren bir kurumuz. Bu büyük hedef çerçevesinde biz de kendimize bir hedef belirledik ve dünyanın en bereketli ovasından dünyanın en büyük 5 gıda şirketinden birini çıkamaya azmettik” dedi.

Konya Şeker nezdinde ülke çiftçisinin peş peşe iki gün devletin zirvesinden ödül almasının ülke çiftçisinin girişimci ruhunun göstergesi olduğunu dile getiren Başkan Konuk, yaptığı değerlendirmede özetle şunları söyledi;

“ASKON’un bu seneki genel kurulunun ana teması asil duruş idi. Bu temayla toplanan bir genel kurulda, dünyanın en asil duruşuna sahip ülke çiftçisini Konya Şeker nezdinde ödüllendiren ASKON’a teşekkür ediyorum. Büyük bir nezaket gösterdiler, iltifatta bulundular. Ülkemizin, milletimizin faydasına olan işi kim yaparsa yapsın takdirde ve iltifatta cömert olduklarını gösterdiler. Ülkemizin rekabet gücünü arttırmak amacıyla kuruluşlara ticaret, sanayi, Ar-Ge, teknoloji, finansman, ihracat gibi konularda rehberlik eden ASKON’u çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum. ASKON Haklı Kazanç diyen bir kurum. Bir üretici kuruluşu olan Konya Şeker’in de altına imza atacağı bir vizyondur bu. Biz haklı kazanç vizyonuna bir de kazanç hakkını ilave ediyor ve çiftçimizin, üreticimizin ekonomik faaliyet alanını, üretme hakkını korumaya, daha da genişletmeye çalışıyoruz. Biz biliyoruz ki, bu ilave de ASKON’un paylaştığı bir idealdir ve bu ödül de bu ideal ve iddia ortaklığı nedeniyle Konya Şeker’e tevdi edilmiştir. Tarım sektörünün geleceğine yatırım yaparken motivasyonumuzu ve şevkimizi artıracak bu ödül Konya Şeker nezdinde Konyalı üreticilere, ülke çiftçisine verilen bir ödüldür. Onların girişimci ruhuna, onların gerçekleştirdiği yatırımlara verilen bir ödüldür. Bu ödülü onbinlerce üretici ortağımız adına, şahsıma tevdi eden ASKON’a temsilcisi olduğum üretici ortaklarımıza yaşattıkları gurur nedeniyle teşekkür ediyorum. Onların verdiği bu ödül daha büyük başarılar, yapılacak çok daha büyük işler konusunda kararlılığımızı arttırmış, cesaretimize cesaret katmıştır.”