Panek Et-Süt Entegre Gıda Kompleksi

Sunay Akın Konya Şeker'in konuğuydu.

Karaman'da yapılan Ramazan gecelerinde bir gösteri yapan ünlü şair, yazar, gazeteci ve meddah Sunay Akın Program sonrası meydanda bulunan Konya şeker'e ait Torku şeker'in standını gezerek yetkililerden Konya şeker hakkında bilgi aldı.

Karaman Aktekke meydanında Ramazan boyunca binlerce kişinin her gün ziyaret ettiği Torku Şeker'in standını ziyaret eden Akın, kendisine ikram edilen ürünlerin tadına baktı. Sonra Konya Şeker yetkililerinden, Konya Şeker ve faaliyetleri hakkında bilgi alan Akın, yapılan çalışmaları hayranlıkla dinledi.

Anlatılanları dinledikten sonra başlı başına pancar ve Konya Şeker ile ilgili bir program hazırlamak isteyen Akın, basılı eserlerden bir örnek istedi. Bu topraklarda 3 saç ayağı olduğunu ifade eden Akın, şunları kaydetti: ''Bu topraklarda 3 saç ayağı var. Tarım, tekstil, turizm. Başka bir saç ayağı bulmak zor. Ben bütün ekonominin, politikaların bu saç ayakları üzerinde oluşturulmasını istiyorum. Başka da bir şansımız yok. Bu yüzden Konya Şeker gibi kuruluşlar çok önemli. Aslında siz Cumhuriyetsiniz. Gerçek milliyetçilik budur. Üretimle, tarımla, istihdamla, çalışmakla emekle iç alanı genişleterek vatan yaparsınız bu toprakları. Etkin yapı budur. Alın terini döktüğün yer, ürettiğin yer vatandır. Bunları sizler yapıyorsunuz. Bunların giderek azalmasıyla sıkıntılar yaşıyoruz.

Örneğin bir aydır Trabzon’daydım. Biliyor musunuz? Benim köyümde 1 tane inek kalmamış. Ne oldu Trabzon tereyağına? Her taraf yeşillik, mera. Köyde genç kalmamış. Trabzon’da gençlerin hepsi çakı gibi. Okumuş. Üniversite mezunları. İşletme okumuşlar, halkla ilişkiler okumuşlar. Dış ticaret okumuşlar. Bir şey demiyorum. Tarım yapan yok. Öbür taraftan gençler okudukları halde yanlış tercihten dolayı işsiz. Onun için bu tür kuruluşlara ihtiyaç var. Nitelikli Tarım elemanı yetiştirecek öncü olacak kuruluşlara ihtiyaç var. Gençlerimizi tekrar üretime, tarıma yönlendirecek çalışmalara ihtiyaç var.''

Geçen yıl kültür alışverişi için Japonya'dan gelen istek üzerine Japonya'ya gittiğini ve gördüğü manzaranın kendisini şaşırttığını belirten Akın, '' Japonya deyince akla teknoloji gelir. Japonya da toplum saygınlık anlamında 6 katmandan oluşur. En üstte çiftçiler var. En altta beyaz gömlekliler var. Bizde nasıl. Düşünebiliyor musunuz dünyaya teknoloji veren ülkede çiftçi her şey. En saygın kesim. Pirinç tarlalarını gezdim. Devlet tarımı inanılmaz şekilde destekliyor. Çiftçiye bakıyorum. En güzel evde oturuyor, en güzel arabaya biniyor. Benim ülkemde o kadar tarlası olan çiftçi öyle refah içinde yaşayamaz. Anlatmak istediğim üretim yapan en önemli kesim olarak görülüyor'' dedi.

Ülkemizde bir kooperatifin bu kadar başarılı çalışmalarına ancak şapka çıkartılacağını sözlerine ekleyen Akın, Konya Şeker olayı bitirmiştir diyerek, ''Emeği geçen herkese saygı ve hürmet ediyorum. Pankobirlik Recep Konuk'tan, güvenlik memuruna, temizlik yapan işçiye, pancar üreten çiftçiye, fabrikalarda çalışan işçiye kadar herkese. Bu tür örnekler az. Fakat şunu bilmek lazım: Bir taşı delen suyun gücü değil, damlalar olarak sürekliliğidir. Vazgeçmemek lazım. Vazgeçmezseniz örnekler çoğalacaktır. Sizin Konya Şeker olarak yapmaya çalıştıklarınızı ben bütün dünyada gelişmiş ülkelerde görüyorum. Örnekleri var. Bana anlatıyorsunuz. Şunu ektik, şunu yaptık, şunu yapmaya çalışıyoruz. Olay bitmiştir. Vatan yapmışsınız bu toprakları.

Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk'a buradan bir şeyler söylemek istiyorum.

“Sevgili Recep Üstadım sanmayın ki burada değilsiniz. Siz buradasınız. Çünkü burada birbirinden, nezih ürünler ve yine bir birinden güzel insanlar sizi öyle güzel sevgiyle hayranlıkla anlatıyorlar ki her ne kadar gül cemalinizi göremiyor olsak ta kalben o güzel düşüncelerinizle, hayata kattıklarınız la buradasınız.

Sizi bir kez daha kutluyorum. Çünkü doğru insanlarla yola çıkmışsınız. Bu toprağın insanına yatırım yapan, onlara inan… Yüreğinize emeğinize sağlık''

www.recepkonuk.com.tr