Panek Et-Süt Entegre Gıda Kompleksi

Selçuklu Ziraat Odası'ndan Çumra Şeker'e Ziyaret.

Konya Selçuklu Ziraat Odası Başkanı ve üyeleri, Konya Şeker A.Ş. bünyesinde kurulan Çumra Şeker Entegre Tesislerini ziyaret ederek tesis hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Selçuklu Ziraat Odası Başkanı Faruk Çöklü ve odaya üye çiftçilerin oluşturduğu kalabalık bir heyet, Konya Şeker A.Ş. bünyesinde kurulan Çumra Şeker Entegre Tesislerinde incelemelerde bulundu. Çumra Şeker Entegre Tesislerinde yetkililer tarafından karşılanan üyeler, fabrikada bulunan şeker üretim, etanol üretim ve diğer tesisleri gezerek tesisler hakkında bilgiler aldı. Üretim merkezlerini tek tek gezen üyeler, şekerin nasıl üretildiği hakkında ve diğer tesisler konusunda bilgilendirildi.

Gezi sonunda bir açıklama yapan Selçuklu Ziraat Odası Başkanı Faruk Çöklü, incelemelerde bulundukları tesislere hayran kaldıklarını belirterek, "Burada çiftçinin ürettiği ürünün tamamının değerlendiği bir entegre tesis gördük. Bu gezimizle pancarın işlenip şeker üretiminden yakıt üretimine kadar ki bölümü; ayrıca dünya ve Konya'nın da sıkıntısını çektiği susuzluğa karşı ne yapılabilir konusunda tesislerin nasıl öncülük ettiğini ve her bölgeyi ağaçlandırıp çiftçimizin geleceğine nasıl önderlik ettiğini izlemiş olduk. Konya Şeker bugüne kadar çiftçimize gerek gübre, gerek mazot, gerekse nakdi avanslarla çiftçimizi hep desteklemiştir. İnşallah bu tesisin bundan sonra da çiftçilerimize her zaman destek olmasını istiyoruz. Bu tesis sayesinde birçok çiftçimiz üretim yapabilmekte ve yaşamını sürdürebilmekte. Bu vesile ile tesislerin oluşmasına önderlik eden Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk başta olmak üzere tüm çalışanlarına çiftçilerimiz adına teşekkür ediyorum" dedi.

Selçuklu Ziraat Odası Başkanı Çöklü, Konya Şeker’in üretimini gerçekleştirdiği ürünlerle dünya ile rekabet edebilecek boyuta gelmesinden de büyük bir memnuniyet duyduklarını ifade ederek, “Konya Şeker, Türk çiftçisinin adını tüm dünyaya duyurmaktadır. Bundan da bir çiftçi temsilcisi oda olarak büyük gurur duyuyoruz” diye konuştu.

www.recepkonuk.com.tr