Panek Et-Süt Entegre Gıda Kompleksi

Pankobirlik Genel Kurulun’da 32’de 32 tam destek alan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’tan müjde; Tarım marketler Zinciri geliyorPankobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, Tarım Marketler Zinciri kurulması ve tarımla ilgili her alanda markalaşmaya gidilmesi yönünde bir projenin başlatıldığını, dertlerinin çiftçinin gazetelerde üçüncü sayfa haberi olmaktan kurtarılması olduğunu belirtti.


Pancar Ekicileri Kooperatiflerinin üst birliği PANKOBİRLİK 40’ıncı Olağan Genel Kurulu’nu Ankara'da Genel Müdürlük binasında yaptı. 31 kooperatife üye 1.640.564 çiftçi ile ülkemizin en büyük tarımsal üretim kooperatifi örgütlenmesi olan Pankobirlik’in Genel Kuruluna, üye kooperatiflerin başkan ve yöneticilerinin yanı sıra, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı temsilcileri, Türk-Şeker’in üst düzey yöneticileri ve sivil toplum örgütlerinden temsilciler katıldı.

Nuri Oynağanlı'nın oybirliğiyle Başkan seçildiği Divan teşkilinden sonra, Genel Müdür Fahrettin Tan faaliyet dönemine ilişkin detaylı bir sunum yaptı. Rakamlarla Pankobirlik’in faaliyetlerini anlatan Tan, "Büyümeyi sürdürürken aynı zamanda adil ve insaflı bir bölüşüm modeli olarak kooperatif, Pankobirlik ve iştirakleri örneğinde hayat bulmuştur ve inşallah bulmaya da devam edecektir" temennisinde bulundu. Birliğin küresel bir kriz dönemini daha büyüme ile kapattığını vurgulayan Tan, "Bu gelişme, özellikle bereketin kaynağı toprağı işleyen, gelecek için umut dolu olmamızı sağlayan emektar çiftçimize hayırlı olsun, uğurlu olsun." dedi.
Pankobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk ise Genel Kuruldaki konuşmasında, Şeker fabrikalarının özelleştirme ihalesinin iptalinin önemine değinirken, Türk çiftçisinden yana tavır gösteren ve özelleştirme modellerini inceleten Başbakana teşekkür etti ve herkesin içine sinecek bir özelleştirme modeli bulunması temennisinde bulundu.

Konuk: Çiftçi, gazetelerin üçüncü sayfalarına düşmesin
Tarım sektöründeki özelleştirmelerin diğer sektörlere benzemediğini örnekleriyle anlatan Konuk, yabancı markaların bayisi olan bir "tüketim toplumu"na dönüşme tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğumuzu ve toprağıyla bağını kesen insanlara dair gazetelerin üçüncü sayfalarında hazin öyküler okuduğumuzu belirtti.
Bir üretici kuruluşu olan Pankobirlik’in öncelikli vazifesinin üreticiyi korumak olduğunu belirten Recep Konuk şunları söyledi;
"Her ne pahasına olursa olsun korumak. O nedenle biz hep şunu söyledik, biz pancar üreticisinin sonu belli olmayan bir meçhule sürüklenmesini istemiyoruz. İstatistiklerde bile kaale alınmayan bir meçhule doğru sürüklenmek onların, bu ülkenin tarım tarihine, tarımsal sanayisine kattıklarının karşılığı olmamalı diye düşünüyoruz. Devletimizin de bunu isteyeceğini sanmıyoruz. Söylediğimiz buydu. Ve şükür ki, pancar üreticisinin sonu belli olmayan bir meçhule sürüklenmesine hükümetimiz izin vermedi. Pancar üretiminin teminatı olan fabrika arazilerinde alış veriş merkezlerinin yükselmesine müsaade etmedi. Enginlerin, Ahmetlerin, Mehmetlerin çaresizlikten terk-i diyar etmesine göz yummadı."

350 bin üretici aileye dolaylı istihdam
Pankobirlik’in son 13 yılda gerçekleştirdiği hizmetleri özetleyen Recep Konuk, Pankobirlik ve iştiraklerinin toplam sermayesinin 2 Milyar 105 Milyon TL’ye, cirosunun 2 Milyar 723 Milyon TL’ye, doğrudan istihdamının 6 bin 180 kişiye, dolaylı istihdamın 50 bin kişiye ulaştığını ve yaklaşık 350.000 üretici ailesini kapsadığını söyledi.
Konuk, Pankobirlik ve iştiraklerinin 2011 faaliyet döneminde 281 Milyon TL vergi ödediğini ve yatırımlarını da devletten hiçbir nakdi destek almadan yaptığını vurguladı.
Pankobirlik’in 31 kooperatifinin 299 satış mağazasının olduğunu belirten Konuk, Birliğin 1999 yılında sadece 104.724 ton gübre satabildiğini, bu rakamın bugün 515.249 tona ulaştığını ve piyasa ortalamasına göre %15 ila 30 arasında daha ucuz fiyata temin edebildiğini ve ortaklarına bazı tarım ilaçlarında %70’lere varan fiyat avantajları sağladıklarını belirtti.
Pankobirlik'in üreticiyi ilgilendiren bütün işlerde müdahil olduğunu vurgulayan Konuk, "Üreticinin ürettiği ürünün malum, fiyatı piyasada şekilleniyor; siz ne kadar güçlü olursanız olun satış fiyatında etkiniz belli bir noktanın önüne geçemiyor. Ya ne yapacaksınız? O zaman daha ucuza üreteceksiniz. Yani maliyetlerinizi düşüreceksiniz. Pankobirlik’in biraz önce sıraladığım bu hizmetleri işte bu maliyetleri aşağı çekerek çiftçinin daha ürün pazara çıkmadan para kazanmaya başlaması içindir." dedi. Bunu da yeterli görmediklerini belirten Konuk, asıl dertlerinin ürünleri katma değerli hale getirmek olduğunun altını çizdi.

Piyasadaki değişime ayak uydurmak
Pankobirlik mağazalarının kurulduğu günden bu yana piyasa şartlarının çok değiştiğini hatırlatan Recep Konuk, değişime ayak uydurma vaktinin geldiğini, "Tarım Marketler Zinciri" kurulması ve tarımla ilgili her alanda markalaşmaya gidilecek bir projenin başlatıldığı müjdesini verdi. Konuk, "İnşallah kısa sürede sonuçlandıracağız ve inanıyorum ki önce Türkiye’de başarılı olacağız. Sonrasında ise Allah Kerim’dir. Bakarsınız bir süre sonra yurt dışına çıkma imkânı olanlarımız, kapısında bizim logomuz olan, bize ait tarım marketlerini gururla ziyaret ederler, inşallah edecekler de." Diye konuştu.

Pankobirlik Delegesine teşekkür
Yolunda ilerleyen suyun bulandırılmak istendiğini ama buna rağmen Türk çiftçisinin gayretiyle yollarına devam ettiklerini belirten Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk sözlerini şöyle sürdürdü;
"Sergilediğiniz dik duruşa, verdiğiniz desteğe bir kez daha teşekkür ediyorum ve Genel kurulumuzun tüm kooperatiflerimize, ortaklarımıza ve tarım sektörüne hayırlı olmasını diliyorum. Tarlanın bereketine bereket katmak için gösterdiğimiz gayrette, çiftçinin ekmeğini büyütmek için sergilediğimiz çabada, Türk çiftçisini ve pancar üreticisini dünyada bir adım öne taşımak için çıktığımız amansız yarışta Rabbimin yar ve yardımcı olmasını temenni ederek hepinizi saygıyla selamlıyorum."
Pankobirlik’in 40. Genel Kurulu’nda görüşülen gündem maddeleri ve alınan kararların tümü oy birliğiyle onaylanırken, Birliğin gelecek dönemde gerçekleştirmek istediği projeler içinde yönetime tüm üyelerin oylarıyla yetki verildi.