Panek Et-Süt Entegre Gıda Kompleksi

Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk "Seydibey’i gıda üssü yapacağız" dedi.

Altınekin, Seydişehir ve Cihanbeyli Taşpınar’dan sonra Beyşehir heyeti de Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’a teşekkür ziyaretinde bulundu. Beyşehir Kaymakamı Muzaffer Başıbüyük ve Belediye Başkanı İzzet Taşçı başkanlığındaki heyet, Konya Şeker’in ilçelerinde gerçekleştirdiği yatırımlardan dolayı Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’a teşekkürlerini ilettiler ve, “Beyşehirliden size kucak dolusu sevgiler getirdik. Sizi Beyşehir’de halkımızla birlikte buluşturarak ağırlamak isteriz” dediler.

Beyşehir Kaymakamı Muzaffer Başıbüyük, Belediye Başkanı İzzet Taşçı, AK Parti İlçe Başkan Yardımcısı Hazım Kesme, İl Genel Meclisi Üyeleri Savaş Yılmaz, İsmail Gülcan ile Ticaret Odası Başkanı Salih Gül ve Ziraat Odası Başkanı Adem Metli’nin ziyaretlerinden duyduğu memnuniyeti belirten Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, öncelikli işlerinin gıda ve enerji olduğunu belirterek, Seydibey Tarım Ürünleri İşleme Entegre Tesisleri’ni gıda üssü yapacaklarını söyledi.

Beyşehir heyetinin dilek ve temennilerini dinleyen ve onların isteklerini not eden Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, bir üretici kuruluşu olarak Beyşehir başta olmak üzere tüm üreticileri önemsediklerini ve üreticilerin üretimlerini sürdürmeleri adına tarımsal sanayi yatırımlarına yöneldiklerini ifade ederek, “Bizim öncelikli işimiz gıda ve enerjidir. Çünkü, dünyada gıda ve enerjiden oluşan iki sektörün trendi her geçen gün yükseliyor. Bu nedenle de işlerimiz ve yatırımlarımız gıda ve enerjiye yönelik olmalıdır. Artık global düşünmeliyiz ve yatırımlarımızı da ona göre yapmalıyız. Eğer, varlığımızı devam ettirmek istiyorsak dünyadaki gelirden payımızı almalıyız. Dünyaca ünlü Wall Mart gibi tedarikçiler bile artık ürün alımında sosyal aktivitesi yüksek şirketleri tercih ediyorlar. Bu anlamda da dünyalı olabilmek için sosyal sorumluluklarımızı artıracak sosyal aktivitelerin içerisinde olmamız gerekiyor” diye konuştu.

Beyşehir heyetinin süt entegre tesisleri, kota gibi taleplerini de değerlendiren Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk şunları söyledi;

“Hayvancılıkla ilgili olarak Meram ilçesinde dünyanın en büyük et-süt entegre tesislerini kuruyoruz. 160 milyon dolara malolacak olan bu tesislerimizde günlük 4200 baş hayvan kesilip işlenecek ve ayrıca günde 2 bin ton süt işlenecektir. Üreticilerimiz artık açığa mal üretmeyecek ve ürünlerinde alım garantisi olacaktır. Tarımsal üretimin devamlılığı için sözleşmeli üretimin çok yararlı olduğunu düşünüyoruz. Biz üreticilerimiz gücünü ve imkanlarını birleştirip 5-10 bin başlık çiftlikler oluşturacağız. Bu tesislerimizden elbette Beyşehirli üreticilerimiz de nasibini alacaktır. Süt toplama merkezleri oluşturacağız ve üreticinin ürünlerini daha verimli hale getirerek gelirlerini artıracağız. Bu arada, kota ile ilgili sorunları da Çumra Şeker’de yatırımını yaptığımız Etanol Tesisleri sayesinde ve yakıtlara katılması zorunlu hale getirilen % 2 katkı kararıyla ileriki yıllarda çözeceğimizi düşünüyorum.”

SEYDİBEY GIDA ÜSSÜ OLACAK
Seydişehir ile Beyşehir’in ortasına yapılan Seydibey Tarımsal Ürünleri Entegre Tesisleri’ni bir kampüs haline getirmeyi hedeflediklerini anlatan pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Seydibey’de ilk etapta kapasite artışına gideceklerini ve kapasiteyi %100 artıracaklarını belirterek, “Bu artış aynı zamanda patates ekim alanlarının da artmasına yol açacaktır. Patates, pancara oranla getirisi daha yüksek olan bir üründür. Kapasite artışıyla birlikte burada yeni yatırımlar da yapılacak” dedi.

Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Türkiye’de hiç olmayan ve yıllık 30 bin ton dışarıdan ithal ettiğimiz patates nişasta fabrikasının Seydibey Tesisleri’nde kurulacağını ve her türlü patatesin nişasta fabrikasında değerlendirileceğini kaydederek şöyle konuştu;

“Bugün ülkemizde patatesten üretilen nişastanın bir fabrikası bile yok. Her yıl 30 bin ton patates nişastasını ithal ediyoruz. Yani, dışarı döviz ödüyoruz. Kurulacak nişasta fabrikası ile hem üretimde bir artış, hem de patates ekiminde bir gelişme olacak. Bugün patateste pazarın % 25’ine sahibiz, kapasite artışıyla birlikte Pazar payımız % 50 olacak. Bununla da yetinmeyeceğiz ve Brüksel Lahanası, Bezelye ve Brokoli gibi sebze ürünlerini de işleyecek tesisleri buraya kuracağız. Bizim üreticimiz sadece pancara, hububata, patatese bağlı kalmadan bu tür sebzeleri de üreterek gelirlerini artırmanın yolunu bulacaktır. Seydibey’le, Beyşehir ve Seydişehir, dolayısıyla bölge tarımı büyük bir ivme kazanacaktır.”

Recep Konuk, Beyşehirli heyetin kendilerine getireceği tarımsal sanayii ve daha farklı spesifik projelerin gelmesi halinde proje üzerinde tartışacaklarını ve verimliliğinin olması halinde de hayata geçireceklerini söyledi.www.recepkonuk.com.tr