Panek Et-Süt Entegre Gıda Kompleksi

Konya Şeker'in çiftçiye desteği sürüyor.

Konya Şeker, 2007-2008 pancar ekimi döneminde çiftçilere bugüne kadar 2’si avans, 2’si de motorin olmak üzere toplam 4 avans desteği sağlarken, bugün de (Pazartesi) yaklaşık 14 trilyon tutarında 6.5 milyon litre motorin dağıtımını gerçekleştirdi. Konya Şeker’in motorin desteği sayısı böylece 3’e çıktı. Mayıs-Haziran ve Temmuz ayları içerisinde toplam 20 milyon litre motorin desteği veren Konya Şeker, çiftçilerimize yaklaşık 42 trilyon liralık katkı sağladı. Konya Şeker tarafından bu ekim dönemi içerisinde çiftçilere ayni ve nakdi avans olarak yaklaşık 120 trilyon lira ödenmiş oldu.

Ülkemizde yaşanan kuraklık sonucu hububat ürünlerinden beklediği verimi alamayan çiftçilerimize geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda gerekli her türlü desteği sağlayan ve motorin desteği sayısını artıran Konya Şeker, ülke tarımının kalkınması ve tarımsal sanayinin gelişmesi adına da 350 milyon dolarlık devasa yatırımlar gerçekleştirdi.

Konya Şeker’in bir çiftçi kuruluşu olduğunu, ülkemizde yaşayan nüfusun ise yüzde 34’nü de tarımsal nüfusun oluşturduğunu ve tarımsız bir sanayi ile sanayisiz bir tarımın düşünülemeyeceğini söyleyen Pankobirlik Genel Başkanı ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, ”Ülkemizdeki tarımsal nüfusun daha iyi şartlarda yaşamalarını sağlamak için Konya Şeker gibi güçlü tarımsal sanayi kuruluşlarına ihtiyaç vardır. Her geçen yıl büyümesini sürdüren ve 280 trilyon lira olan sermayesini 370 trilyon liraya yükselten Konya Şeker, bugüne kadar gerçekleştirdiği yatırımların hepsini tarımsal sanayi üzerine inşa etmiştir. Bizim amacımız sürekli büyüyen, dünya ülkeleriyle boy ölçüşen, kalitesi ve fiyatıyla rekabet şansı olan bir Konya Şeker ortaya koymaktır” dedi.

Konya Şeker’in özellikle son yıllarda büyük bir atılım içerisine girdiğini ve ülke ekonomisine de ciddi yatırımlar kazandırarak adeta sektörün öncüsü olduğunu ifade eden Recep Konuk, “Konya Şeker büyüklüğünü Türkiye’nin en büyük dev sanayi kuruluşları arasında 54. sıraya yükselerek göstermiştir. Güçlü bir Konya Şeker’in varlığı çiftçilerimizin de ekonomik olarak güçlü olmalarının işaretidir. Üreticisinden aldığı güçle bugünlere gelen Konya Şeker, üreticisinden aldığı bu gücü yine üreticilerine destek ve yatırım olarak geri döndürmüştür. Konya Şeker büyümesi devam ederken, bugün olduğu gibi yarın da yeni yatırımlar yapacak, ülkesine katma değer sağlamaya devam edecek ve yeni istihdam alanları oluşturacaktır” diye konuştu.

www.recepkonuk.com.tr